Kollageeni tarbimine toidulisandina on viimastel aastatel väga populaarseks saanud ning pole ka imestada, sest kollageeni tarbimisel võib leida leevendust liigesevaludele ja ka naha tervist parandada. Saladus peitub sellest, et kollageen on meie keha peamine struktuurvalk, moodustades 25-35% kogu meie keha valkudest.
Kui veelgi detailsemaks minna: kollageen on sidekoe peamine komponent, millel on oluline roll kõõluste, naha, lihaste ja luude struktuuris. Seda leidub rohkesti ka sarvkestades, veresoontes, soolestikus, selgroolülide ketastes ja hammaste dentiinis ehk hambaluus.
Mida peaks kollageeni valides silmas pidama?
Kuid milline kollageen omale valida? Mis maitsega need kollageenid üldse on ja kas sellest sõltub midagi? Kui pikalt ja millega koos kollageeni tarbida, et saavutada ka märgatavad tulemused?
Kogusime siia blogisse enimlevinud küsimused kollageeni osas kokku, et saaksid kogu info, mida peaksid oma kollageeni teekonda alustades kindlasti teadma.
Kui palju kollageeni on Boost Yourselfi tervisesegudes?
Kogu kollageeni tervisesegu koostisest on 60% puhas veise kollageenipeptiidist pärinev kõrgemast klassist kollageen. See tähendab, et ühe doseeringu kohta on seal 6 g puhast kollageeni (tutvu toodetega siia klikkides).
Võtame näiteks Boost Yourselfi Ilukollageeni ananassi ja maasikaga, millest 1 spl annab 6 g puhast kollageeni. Päevas soovitame siiski soovitame 2 spl, ehk 12 grammi kollageeni.
Kohvikollageeni puhul saab kahest teelusikatäiest viis grammi puhast kollageeni, mis on päevaseks koguseks piisav, kuid soovitame päeva jooksul segada kokku neli teelusikatäit, ehk kokku kümme grammi puhast kollageeni.
Kas kollageeni võib olla liiga palju?
Kollageeni ei ole kehtestatud piirmäära või kogust, millest alates kujutaks kollageen kehale ohtu. Kõige mõistlikum on aja möödudes (näiteks paar kuud), vaikselt kollageeni kogust suurendada, ehk alustada viie kuni kuue grammiga päevas, mõne kuu möödudes tõsta kümne-kaheteist grammini.
Miks on kollageen kehas vajalik?
Kollageeni normaalne tase on seotud paljude organite ja kehaosade tööga. Uuringutes on välja toodud, et kui organismis säilib kollageeni normaalne tase, siis on ka juuksed läikivad, küüned tugevad, liigesed ja kõõlused tervemad ning seedetrakt on korras. Samuti on kollageen vajalik luude tugevuse säilitamisel.
Kui kaua peaksin tarvitama kollageeni? Kui pikalt peaksin kuuri tegema?
Soovitatav on alustada 30-päevase kuuriga. Kuna kollageeni sünteesimine ning täiendamine kehas võtab aega, siis esimeste tulemuste nägemiseks läheb vähemalt üks kuu.
Oluline on meeles pidada, et kollageenikuuri tulemused võivad avalduda igal inimesel erinevalt. Näiteks võib sinu tuttav märgata, et tema juuksed on omandanud uue läike ja ka nende tervis on parem. Samas võib sinu kuuri tulemus end esimesena ilmutada hoopis liigeste tervise paranemises. Me ei saa kontrollida, kuhu meie keha keha lisandunud kollageeni esimesena suunab, kuid kui seda lisandub pidevalt, siis jõuab see ka sinna piirkonda, kuhu sina seda kõige rohkem suunata soovid.
Kollageeni tootmine meie kehas hakkab vähenema alates 25. eluaastast. Kuna keha võimekus ise kollageeni toota väheneb, on soovitatav seda tarbida igapäevaselt ka pärast esimest kuuri.
Tarbi kollageeni vastavalt vajadusele
Kui probleem on intensiivne (näiteks valud liigestes või nahk on tuhm ja lõtv), siis on soovitatav kasutada kollageeni esialgu kuurina (suurem doseering) ja hiljem igapäevaselt normaalse ning väiksema doseeringu juurde naasta.
Kas lapseootel ja imetavad emad võivad tarvitada kollageeni?
Kollageen on meie kehas looduslikult esinev proteiin ning tänu sellele puuduvad igasugused vastunäidustused rasedatele ja ka imetavatele emadele. Seega sobib kollageen ka rasedatele ja imetavatele emadele.
Kõik Boost Yourselfi toodetes 100% puhas, veise kollageenipeptiidist pärinev kõrgemast klassist kollageen.
Kui soovid veelgi täiendada teadmiseid, milliseid toidulisandeid raseduse ajal tarbida, siis loe lähemalt lisa siit!
Mis vahe on merelisel, loomsel või taimsel kollageenil?
Nii loomne kui ka mereline kollageen on struktuurilt üsna sarnased, kuid paraku peaks siin arvestama ja kollageeniallika elukeskkonna puhtusega. Merekollageeni puhul võib merereostus saada määravaks valiku langetamisel.
Kaladest pärineva kollageeni puhul on suureks sinu organismile suureks riskiks kalades leiduvad raskemetallid, millest tulenevalt peab olema väga tähelepanelik, kust kala on püütud. Probleemiks on aga see, et kala päritolu võib väga keeruline olla täpsemalt määratleda.
Loomse kollageeni puhul tuleb silmas pidada, mis tingimustes loom on kasvanud ja missugust toitu ta oma elu jooksul tarbib. Mõlema puhul kehtib kuldne reegel – vangistuses olnud, inimese poolt toidetud ning antibiootikumidega „ravitud“ organism ei saa areneda päris nii, nagu loodus seda on ette näinud, mistõttu kollageeni on puhtast ja looduslikust allikast pärit kollageen alati parem variant.
Mis puudutab taimseid „kollageeni allikaid“, siis tegelikult kollageeni taimsel kujul ei eksisteeri. On olemas taimsed toorained, mis aitavad keha enda kollageeni tootmise protsessile kaasa, pakkudes vajalikke ehitusplokke, et keha suudaks rohkem ning kõrgema kvaliteediga proteiini toota, kuid seda lahendust ei saa siiski nii efektiivseks pidada kui näiteks loomset kollageeni.
Kollageeni tarbimise tulemused on siiski igal inimesel individuaalsed, sest kollageeni imendumine ja omandamise protsess sõltub ka sellest, mis seisus organism parasjagu on.
Näiteks kui keha on haige, põletikuline või vitamiinide ja mineraalide puuduses, siis ei jää toidulisandina võetud kollageenist just väga palju järele.
Kas kollageeni võib segada teiste tervisesegudega?
See oleneb, kas tegu on mehe või naisega, mis on sinu kehakaal, tervislik seisund, vanus jne.
Üldine rusikareegel on, et ca 4–6 g päevas on soovitatav kogus, et keha suudaks vajaliku tooraine kätte saada ja seda vajalikesse struktuuridesse siduda.
Kui aga oled näiteks suitsetaja, kehva tervisega (näiteks on keha pidevas vitamiinipuuduses või põletikus), võiks kogus olla kindlasti suurem, kuna sel juhul põletab keha erinevaid ko-faktoreid, mis on vajalikud kollageeni sünteesiks (näiteks C-vitamiin).
Kuna organismi esimene eesmärk on ellu jääda, mitte muuta juukseid läikivaks ja nahka elastseks, siis sellistele teisejärgulistele faktoritele juba niigi nappi ressurssi ei eraldata.
2019. aasta kliiniline uurimus tõdes, et sõltuvalt eesmärgist ja elustiilist peaks kollageeni tarbimise kogus olema päevas kusagil 2,5–15 g vahel (viide uurimistööle).
Seega 60 kg kaaluv inimene võiks tarbida päevas kuni 60 g proteiini, millest maksimaalselt 20 g võib olla kollageen (vastasel juhul läheb aminohapete tasakaal paigast ära), sest leidub palju viiteid ka sellele, et meie päevane aminohapete (proteiinide) kogus võiks olla 1 g 1 kg kohta.
Millega on kõige parem tarvitada kollageeni?
Kollageeni üks positiivne eripära on, et see sobib kokku peaaegu kõigega. Meie kollageenisegud on vabalt tarbitavad ka lihtsalt veega segades.
Samas võib kollageeni segada mistahes joogi või söögi sisse – smuuti (mitte blenderdada, lisada juba valmis olevale smuutile), kohvi, jogurti, pudru, värske mahla, kohvi, tee jne sisse.
Kollageen on kuumale üsna vastupidav, mistõttu kohvile ja pudrule lisades ei kahjusta sa selle struktuuri.
Kas piisab vaid 30-päevasest kollageeni ilukuurist?
30-päevane kuur aitab sul näha esimesi tulemusi, kuid kokkuvõttes on see vaid jäämäe tipp. Kuna kollageeni proteiini hulk kehas on suur, siis välja vahetamine/asendamine on pikk protsess.
Tänapäevane teadus väidab, et võib võtta kuni 7 aastat, et kogu kehas olev kollageen välja vahetada ja taastada, mis tähendab, et kui tahame saada kogu kollageeni poolt saadavat kasu (terve ja ilus nahk ning juuksed, terved liigesed ja kõõlused, tugevad luud jne), siis kollageeni tarbimine peaks olema üks meie igapäevane harjumus mitmeks aastaks.
Kas kollageeni segu võib tarvitada ka siis kui parim enne kuupäev on möödas? Kui kaua säilib teie kollageen?
Kollageeni säilivus on otseselt seotud meie tooraine säilivusega. Kuigi kollageeni enda säilivus võib kesta aastaid, siis meie tervisesegudes on ka muid komponente, mille eluiga võib kollageeni omast erineda.
Omalt poolt garanteerime segule 9-kuulise säilivuse alates tootmisest, kuid tihtipeale on see pikem (parim enne pakenditel kirjas).
Mis puudutab toote sobivust pärast “parim enne möödumist”, siis me otseselt ei propageeri toote tarbimist pärast selle kuupäeva möödumist. Küll aga, kuna tegu on kuivainetega, siis antud kuupäeva möödumisel toode kohe „hapuks“ ei lähe. Pigem on see soovituslik ajaperiood, mille ületamisel toote kasulikud omadused hakkavad tasapisi hääbuma ning samuti võivad osad toorained hakata käituma teistmoodi (näiteks muutuvad tükilisemaks või tuhmuvad).
Miks olete valinud just rohutoidul veise ehk grass-fed veise kollageenipeptiidi?
Grass-fed ehk rohutoidul olev loom elab loodusega sünergias. Ta kasvab ja areneb nii, nagu loodus on seda ette näinud, ilma et inimene teda oma toidulauaga ära rikuks.
Teatavasti ei ole inimesed just liiga suurt edukust demonstreerinud tervisliku toitumise osas.
Rohutoidul oleva veise lihas-, luu- ning koestruktuur, millest tehakse ka kollageeni, on terve ja rikumata, mistõttu on see meie kehale hästi omastatav ning seeditav. Seedimiseks ei pea keha eraldama mingisuguseid jääkaineid.
Tööstusliku looma liha ja kollageen seevastu võib olla aga tehistoidu ja kasvamistingimuste tõttu kahjustunud, mille tulemusel peab meie organism hakkama eraldama kollageenist neid mürke ja lisaaineid, et suudaksime kollageeni omandada.
Rohutoidul looma kollageeni struktuur on õige ja keha oskab seda õigesti paigutada (taaskord, tööstuslikul loomal on struktuur kahjustunud ning see on nagu püüaksid maja ehitamisel asetada murenenud kivi telliskivide vahele ja loota, et see jääb hiljem kandma).
Vaata kindlasti ka meie blogipostitust 4 põhjust, miks eelistada ainult grass fed kollageeni.
Mitu pakki läheb tarvis Boost Yourselfi kollageeni ilukuuri tegemiseks?
Ühest pakist, mis sisaldab 300 g kollageenisegu, piisab 30 päevaks ehk üheks kuuks.
150 g kollageenisegust piisab pooleks kuuks! Igapäevaseks kasutamiseks soovitame kasutada suuremat pakki, sest sellega hoiad märkimisväärselt raha kokku. Väiksem pakk sobib hästi maitse katsetamiseks või kingituseks lähedasele.
Kas kollageeni võib lisada ka sooja joogi sisse?
Võib. Kollageen ei ole temperatuuritundlik. Kollageeni saadakse keetmise tulemusel, seega sobib see kasutamiseks isegi keevas vees.
Kas ärritunud soole sündroomi puhul võib tarvitada kollageeni?
Ärritunud sool on tasakaalust väljas ja põletikuline, soole kaitsekiht on vigastatud, bakteriaalne keskkond suuresti hävinenud ja vajab taastamist. Kollageen meie kehas on üks tööriist, mis võib aidata taastamisprotsessile kaasa.
Kui kollageen peaks tekitama puhitusi, siis tee kogused väiksemaks ning jaga need pikema perioodi peale laiali, et seedimisele leevendust pakkuda.
Kas alla 18-aastane võib kasutada kollageeni?
Millisest vanusest alates soovitate kasutada?
Võib. Kahju see ei tee. Küll aga peaks 18-aastase organism töötama täiskäigul ning keha võime kollageeni toota peaks olema maksimaalne.
Kollageeni tootmine kehas hakkab vähenema alates 25. eluaastast, siis on soovitatav hakata ka tasapisi kollageeni tarbimist tõstma, näiteks toidulisandina.
Kirjeldage kollageeni maitseid: millise maitsega need on?
Millist soovitate kõige rohkem?
Ühte konkreetset me ei soovita, sest maitsemeeled ja eelistused on erinevad. Nii nagu mõnele meeldib vaniljejäätis ja teisele šokolaad, nii on ka meie kollageeni maitsetega.
Meil on kokku neli erinevat maitset:
- Vaarika kollageen – segusse on lisatud ka mustsõstraid ning selle maitse on värske ja marjane, kuid peamiselt domineerib vaarikamaitse. Kes meist ei armastaks kodumaiste magusate vaarikate maitset! See on imeline nii veega tarbides kui ka pudru peale puistates.
- Toorkakao kollageen – segus on ka vaarikad ja mustsõstrad, mis teevad sellest iga šokohooliku magusa unistuse. Jood kuuma veega ning saad mõnusa kakaokokteili. PS! Toorkakao on üks kõige väekam tervisetoit, mis tõstab endorfiinide taset organismis. Hea tuju lisaks muule garanteeritud.
- Aroonia ja goji-marjadega kollageen – goji-mari ja aroonia mõjuvad omavahel väga mahedalt, see on täiuslik kooslus: mitte liiga magus ega liiga hapu. Segada võid seda absoluutselt kõigega või süüa otse pakist, sest selle maitse sobib kõikjale.
- Liigesed liikuma kollageen + MSM – MSM pulber on teada-tuntud oma kibeda maitse poolest, kuid kui segada seda kuuma veega siis avalduvad kollageeni segu marjasus. Nii maitseb ta nagu ehe vanaema mustasõstra soe kissellijook!
Kindlasti on tasub tutvust teha ka meie kohvikollageenidega
- Boost Yourself Kõrgema Klassi Kollageen kohvile kaarobiga – Mustale kohvile lisades annab kaarob ehk jaanikaun kergelt šokolaadise maitsenüansi. Lisades piimatoodete asemel kohvile taimseid alternatiive, tulevad esile uued meeliülendavad maitsed – kaarobi kergelt pähkline maitse.
- Boost Yourself Kõrgema Klassi Kollageen kohvile kaarobi ja kaneeliga – Mustale kohvile lisades annab kaarob ehk jaanikaun kergelt šokolaadise maitsenüansi ning ehtne Tseiloni kaneel õrna vürtsika varjundi.
Mis aitab kollageeni efektiivsemalt omastada?
Kõige olulisem kaaslane kollageenile on C-vitamiin, mis on ülioluline kollageeni sünteesiks meie kehas. Meie kehas algab kollageeni tootmine prokollageenist, mis koosneb glütsiinist ja proliinist.
Prokollageeni moodustumise protsess nõuab aga toimimiseks ka C-vitamiini ja vaske. C-vitamiini leidub kõige rohkem mustsõstardes ja marjades, aga näiteks ka paprikas, kibuvitsas ja petersellis. Vaske leidub toorkakaos ning pähklites ja seemnetes. Lisaks aitab kollageeni omastamisele kaasa ka biotiin.
Mis tüüpi kollageen on teie tervisesegudes?
Kas 1., 2. või 3. tüüpi? Mis vahe neil on? Millist kollageeni tüüpi peaksin eelistama?
Oma toodetes kasutame 1. ja 3. tüüpi kollageeni.
- tüüpi kollageeni valmistatakse nahaalusest koest, luudest, organitest.
- tüüp moodustab naha, luustiku, kõhrede, sidemete ja naha struktuuri. Seda saadakse looma ja kala nahastruktuurist (naha/soomuste all olevast aluskoest).
- tüüpi kollageen on valmistatud kõhredes ning asub kollageen kõhrede vahel. See tüüp pakub n-ö pehmendust. Just nagu auto amortisatsioon, et liikumine oleks sujuv ja liikumisest tulenev põrutus raamile (meie puhul siis luustikule) edasi ei kanduks. Toodetakse loomade kõhredest.
- tüüpi kollageen valmistatakse naha- ja veresoonkonna sisesest struktuurist (sarnane 1. tüübi kollageenile) 3. tüüp toetab suuresti lihaste, arterite ja organite struktuuri. Toodetakse eelkõige loomade veresoonestikust ning seedetraktist.
90% inimkehas olevast kollageenist on 1. tüüpi, mistõttu oleme oma toodetes keskendunud ka enamasti just 1. tüübi kollageenile.
Kuna 1. ja 2. tüüpi kollageeni ei soovitata koos võtta (kuna mõjutavad teineteist nii palju, et keha võimekus kollageeni omastada väheneb) ja 2. tüübi osakaal kehas on väike, siis ei ole me 2. tüüpi kollageeni oma toodetesse lisanud.
Oma toodetes kasutame me rohumaa veisest saadud 1. tüüpi kollageeni, kuna see kollageeni tüüp on kõige suurema osakaaluga meie kehas ning see kandub suuremal või vähemal määral igasse kehaosasse.
Lisaks on meie jaoks oluline kollageeni kvaliteet ja puhtus, ning just selle tüübiga suudame oma klientidele pakkuda kõige kõrgemat kvaliteeti.
Liigesed liikuma kollageen + MSM segu
Mille poolest see erineb meie tavapärasest kollageenist?
Milleks on MSM hea?
Kuigi kollageeni tüüp on neis toodetes läbivalt sama, on just teiste toorainete lisamine see, mis muudab segu funktsionaalsemaks ja sellest lähtuvalt on siis kas nahale või liigeste osadele suunatud.
Liigeste kollageenile oleme lisanud eestimaiseid marju, neis on C-vitamiini sisaldus (ülioluline komponent kollageeni sünteesiks) ning mõningaid eksootilisemaid tervisetoite, pakkumaks tuge vajalike mineraalide ja vitamiinide näol.
Oluliseks komponendiks liigesed liikuma kollageenis on MSM-pulber ehk metüülsulfonüülmetaan, mis mängib kehas väga olulist rolli kollageeni tootmisel (MSM on ajendatud transglutaminaas, mis on vastutav rakuvälise maatriksi kollageenvalkude ristsidumise eest; viide ingliskeelsele teadusuuringule siin. Lisaks võib stimuleerida MSM teatud tüvirakke luu formatsiooniks.
Samuti on MSM tõestanud ennast väga tõhusalt liigesevalude ja osteoporoosi (luude hõrenemine) leevendamisel. Kuigi MSM võimekus sellega toime tulla on mitmes kliinilises katses korduvalt tõestatud, ei suuda teadus selle täpset toimeprotsessi veel senini selgitada (viide uuringule).
Kollageenpeptiidi blenderdamine ja selle kahjulikkus
Kuigi see ei ole veel 100% teaduslikult tõestatud, siis on viimasel ajal teadusringkonnas palju juttu sellest, et proteiine (eriti just kollageeni) ei tohiks blenderdada, kuna see lõhub kollageenipeptiidi (aminohappeid) nii palju, et need ei suuda kehas toimida just nii efektiivselt nagu ette nähtud.
Nagu öeldud, siis praegu veel seda väidet sajaprotsendiliselt kinnitavad viited meil puuduvad, kuid oleme seda meelt, et kui selles suunas on tugevad kahtlused, siis milleks riskida?
Pigem soovitame kollageeni segada vedelikesse, kasutades mõnda vähem mehaaniliselt keerlevat instrumenti (näiteks lusikas ja seda juhtiv käsi), sest nii saame kindlad olla, et tarbitav kollageen on suuteline tegema just seda, milleks seda tarbitakse.
Allikad:
- Huffington Post: Anti-Aging Part One: The Importance of Collagen
- National Center of Biotechnology
- Vegan-kollageen: Healthline
- Kollageeni ja C-vitamiini seos: National Center of Biotechnology
2 comments
Lehti Schwindt
Kas kollageen koos MSM-ga mõjub ka juustele,küüntele ja nahale?
Kaidi Rebane
Tere, Lehti!
Aitäh, et meile kirjutad. Nii liigeste kollageen+MSM tervisesegus kui ilukollageenides, mis suunatud nahale, juustele ja küüntele, on 60% kollageenipeptiide. Seega, kui liigeste kollageenis MSM pulber aitab liigeste tervisele kaasa, siis selles samas segus sisalduvad kollageenipeptiidid toimivad samaaegselt üldiselt kehas ikka, seega aitab kaasa ka naha ja juuste tervisele, kuna kollageenivarud kehas suurenevad. Ilukollageenisari sisaldab lisaks erinevaid vitamiinirikkaid marjapulbreid, eriti C-vitamiini, mis aitab kollageeni normaalsele moodustamisele kaasa.
Palju tervist ja head
Kaidi Boost Yourselfist