TASUTA tarne Eesti piires tellimustele alates 35€ 🚚

Katre Kulbok: 5 olulist sammu, et hakata end väärtustama ja armastama

Katre Kulbok on ensearmastuse koolitaja ja life coach, kes pani meie blogisse kirja 5 olulist sammu, et hakata end väärtustama ja armastama.

Tõenäoliselt on Sul täna järgnevad raskused…
🔵 Sa oled suhtes, kus sind ei kuulata, sa ei suuda enda piire seada, sa ei tunne, et sinust hoolitakse. Vahet ei ole, mida sa teed – sa ei tunne, et sa oleksid piisav. On mul õigus?
🔵 Sul oleks nagu kõik olemas – kodu, kaaslane, töö, pere. Kui endiselt oled rahutu ja arvad, et sa ei tohi ennast halvasti tunda, sest SUL ON JU KÕIK OLEMAS. Tunned end siin ära?
🔵 Vahet ei ole kui palju sa enda eest hoolitsed, toitumist jälgid, trenni teed. Sa tunned, et seda kõike on liiga palju. Sa ei näe ikka enda kehas piisavalt hea välja ja sa ei tunne ennast oma kehas hästi. On mul sin ka õigus?
🔵 Võib-olla sa oled vallaline (nagu mina) ja keskendud ainult välisele valideerimisele ja meestelt armastuse otsimisele. Sa ei oska üksinda olla. Tundsid end ära?

Nii nagu sinu kehas ei peaks valusid olema, siis ei peaks seda ka olema sinu hinges.

Suhe endaga on alati aluseks suhetega teistega  ja nii igas valdkonnas. Kui Sa mõtled, et kuskil midagi ei suju, siis võiksid vaadata endasse. Kui sa tahad, et asjad toimiks, siis vastutus on alati sinul. 

Kuid liigume edasi viie sammu juurde, millele võiks tähelepanu pöörata. 

DSC09247 2 scaled Boost Yourself

VUNDAMENT

Minu silmis ei ole midagi olulisemat kui kaheksa harjumist, mis on minu meelest sama olulised kui vundament majal – liikumine, toitumine, uni, vesi, hingamine, loodus/päike, lähedus/puudutus ja energia. Keha ja vaim töötavad koos ja üks ei toimi ilma teiseta.

Sa võid juba praegu mõelda, kui olulisel kohal on sinu jaoks vundament ja need valdkonnad skaalal 1-10 ära hinnata. See aitab sul näha palju need on sinu elus praegu esindatud.

Selle põhjal sa saad hakata tegema toetavaid muudatusi. Näiteks kui praegu on liikumine kaks, siis võiksid hakata igapäevselt rohkem liikuma. See on üks kiiremaid võimalusi, kuidas saad enda enesetunnet mõjutada. Meie emotsioonid ja tunded on nii palju seotud meie hormoonidega ja meie hormoone just mõjutavad need kaheksa valdkonda.

SINU SISEMINE LAPS

Sinu emotsioone ja tundeid juhib tihti sinu sisemine laps. See on see osa sinust, kes ei saanud lapsena tähelepanu, mida ta vajas ja kelle vajadusi ei täidetud. Täna on sul vaja väga teadlikult selgeks teha, mis on sinu peamised vajadused, mis jäid lapsena täitmata ja kuidas sa täna täidad neid ebatervislikult viisil.

Näiteks tähelepanuvajadus – lapsena vanemad ei andnud sulle tähelepanu, neil olid omad tegemised või nad andsid sulle tähelepanu ainult siis, kui sa midagi hästi tegid. Kuidas see võib sinu käitumist täiskasvanuna mõjutada? Läbi erinevate suhete teed kõigile ette taha asjad ära, et seda tähelepanu saada. Sa lased teistel endast üle sõita ja sõidad ka ise endast üle.

ENESEKRIITIKA

Üks asi, millega enamus kokku puutuvad on enesekriitika – ei ole piisavalt hea kaaslane, tütar, töötaja, ema, sõbranna, sõber. Ma ei saa hakkama. Minu keha on nii kole. Ma ei saa kunagi edukaks jne. Kriitika on sinu suurim takistus ja enamus jäävad selle takistuse juurde ega lähe sügavuti ja vaata, mida see kriitika tegelikult öelda tahab.

Näiteks kui sa tunned, et sa ei ole piisavalt hea kaaslane, siis see võib olla mitmel erineval põhjusel. Kriitika tahab sulle ka midagi head – see hoolitseb selle eest, et sa märkaksid rohkem seda, kuidas sa enda kaaslasega suhtled ja enda soove ning emotsioone talle väljendad või hoopis kuidas sa teda kuulad. Seega, kuidas sa valid kriitikat näha?

PIIRID

Enesearmastuse alustala on PIIRID. Enamusel on jäigad piirid või läbilaskvad piirid.
Jäigad piirid – sa ehitad enda ümber müürid.
Läbilaskvad piiris – Sa lased kõigil endast üle sõita.

Eesmärk on jõuda tervislike piirideni ehk sa ütled, mis sulle ei ole okei ja hoiad ka sellest piirist kinni. Kui keegi astub sellest üle, siis sa kordad ja kui uuesti asutakse üle, siis on sellele tagajärg.

Tervislikud piirid on heade suhete aluseks. See tähendab, et suhtes pannakse paika piirid, et saaks eksisteerida armastus ja hoolimine kahe inimese vahel. Piiride seadmine on hirmutav, kuid see hirm on ainult hetkeline ja selle ületamiseks on vaja sellest läbi minna.

DSC09910 2 scaled Boost Yourself

END VÄÄRTUSTAV VAINE

Üks küsimus, mis mind palju aitab on: ‘’Milline on end väärtustav … (sinu nimi)?’’

Ma olen selgeks teinud, milline on end väärtustav Katre – kuidas ta hoolitseb enda tervise eest, millised on tema rutiinid ja harjumused, kuidas ta enda ja teistega suhtleb, kuidas ta välja näeb jne.

Nüüd, kui mul see on selge, siis ma olen see naine täna ja mitte kuskil tulevikus. Ainus viis midagi muuta on seda teha praeguses hetkes. Näiteks, kui ma ei jaksa trenni minna, siis ma küsin endalt ‘’mida end väärtustav, enda eest hoolitsev Katre teeks?’’ Ja vastus on lihtne – ta läheb teeb trenni ära. Ma kasutan seda küsimust tihti mitmeid kordi päeva jooksul.

Enesearmastuse tee on lõputu. Igas uues etapis, valdkonnas tuleb midagi üles, millega tegeleda ja seda enam on oluline õppida enda igapäeva ellu rahulolu tooma ja nautima. Ja seda olulisem on, et sul on tööriistad, mis toetavad Sind erinevates olukordades.

12.02-16.02.2024 toimub Katrel sõbrapäeva ensearmastuse mini väljakutse, kus tegeletakse just nimelt nende teemadega, et leiaksid tööriistad, mis aitavad sul ennast igapäevaselt armastada. Pane ennast kirja siin.

Enesearmastuse tee ei ole kindlasti lihtne ja see on tegelemine asjadega, millega tegeleda ei taha, kuid see on ka kõige vabastavam teekond.

Katre on ka suur smuutide fänn ja lisaks nõuannetele jagas ta oma lemmiksmuuti retsepti, mida ta joob iga hommik:
🫶 Kookospiim
🫶 Boost Yourself Training proteiin maasikaga 30g
🫶 Boost Yourselfi kollageen 10g
🫶 Hüaluroonhape
🫶 Seamoss
🫶 Pool avokaadot
🫶 Maasikad
🫶 Võib lisada ka steviat ja/või datleid

Katre ütles selle smuuti kohta nii: “Kuna mul oli seedimisega pikalt raskusi, siis uurides muutsin enda aega hommikusöögiks ja lisasin rohkem proteiini juurde ja peale seda on kõht korras. Ja mulle on oluline, et mul oleksid seal rasvad, midagi, mis annab energiat ja midagi ka ilu jaoks. Minu lemmik smuuti, millest ei väsi.”

Artikli autor on Katre Kulbok

Lisaks lugemist

Jaga arvamust