Jooga roll tervislikuma ja tervema elu kujundamisel nii vaimses kui füüsilises mõttes ei ole ilmselt tänapäeval enam kellegi poolt kahtluse all. Loodusterapeut ja näojoogat õpetav Mai-Liis Kivistik heidab aga valgust tõsiasjale, et ka kaelast kõrgemal asuvad näolihased tahavad joogaga kaasnevaid hüvesid nautida.
Kas sinu jaoks oli näojooga avastamine tingitud kindlast vajadusest, või oli see lihtsalt midagi uut ja huvitavat, mida katsetada?
Minu teekond näojooga juurde oli tingitud nii huvist kui ka vajadusest, täpsemalt siis soovist ennetada seda, mida minu geneetika aja möödudes minu näoga teha võib. Kui minu silmi vaadata, siis võib märgata, et mul ei ole päris klassikalised eestlase silmad. Samamoodi oli ka mu emal, kellel ühel hetkel hakkasid silmalaud vanusega allapoole vajuma. Mingi moment nõudis see kirurgi sekkumist, et üleliigset sidekudet eemaldada. Ja mina muidugi mõtlesin, kas mul võib kunagi sarnane olukord tekkida. Näojooga avastasin ma Youtube’i kaudu ning leidsin, et see võiks olla hea ennetusviis, mis ei kaitse mind ainult kirurgi eest, vaid mõjub näole tervikuna hästi. Enesetundele ka muidugi.
Näojooga pole siis sellisel juhul mingi uus leiutis, vaid lihtsalt alles nüüd jõuab vaikselt ka meieni?
Näojoogaga on juba varem tegeletud jaa ning saavutatud ka märkimisväärseid tulemusi. Jaapanis elab üks maailma näojooga liikumise eestvedajaid, Fumiko Takatsu ja ta sattus autoõnnetusse, mis kahjuks kahjustas tema nägu märkimisväärselt. Kirurgilise sekkumise asemel hakkas ta hoopis näojoogat praktiseerima ning tal tõesti õnnestus enda näo sümmeetria ja välimus taastada täiesti omal käel.
Millised ootused muidu võiks inimesel näojooga suhtes olla? Kui kiiresti näiteks võib hakata märkama esimesi muutusi või tulemusi?
Näojooga puhul võiks mõelda, et tegemist on sellise mõnusa ja rahustava momendiga sinu kiires päevas, kus sa võtad näiteks kümme minutit endale aega ja siis teed harjutusi näolihastega. Kuna geneetika, vanus ja eluviis on inimestel väga erinev, siis loomulikult võtab see protsess mõnel rohkem aega kui teisel, kuid väikeseid muutuseid võib hakata märkama juba nelja nädalaga. Eesmärk siin ei ole siiski hambaid krigistades kannatada ja nägusid teha peegli ees, vaid muuta see osaks oma rutiinist. Kui näiteks trenni minna ja teha seda tervislikult, siis muutused tulevad ikkagi tasapisi, mõnel kiiremini, teistel aeglasemalt, aga nad kindlasti tulevad.
Kas oleks mingit tõestust selle kohta, et näojooga ikkagi päriselt töötab? Kasvõi näiteks vastupidise näite puhul, et mingi sundasend näol, mis pika aja peale mõjutab?
Hea tõestus selle kohta võiks olla topeltlõug, millega on tänapäeval on paljud inimesed hädas. Paljud võibolla arvavad, et see on seotud ainult keha rasvaprotsendiga, mis mängib ka rolli, aga tegelikult tekib see sellest, et me vaatame väga suur osa päevast ekraane vale nurga all. Seega topeltlõua tekkimine teatud asendis pea hoidmisest näitabki, et me ise saame vägagi edukalt oma näojooni muuta kindlate asendite ja tehnikatega. Näojooga aga püüab likvideerida seda topeltlõua probleemi.
Ilmselt ei saa üle ega ümber sellest küsimusest, et kas näojooga siis ka botoxile päriselt alternatiiviks võiks olla. Kas on sul mingeid mõtteid selle osas?
Kindlasti võiks olla, aga botoxi eeliseks on muidugi see, et maksad oma raha ära, tehakse kiire süst ning rohkem justkui polegi tarvis vaeva näha. Igasugune süst aga tähendab seda, et sinu kehasse siseneb tehislikul teel midagi võõrast ning sellega kaasnevad alati teatud riskid. Näiteks võib süst tabada veresoont või mõjutada lümfe. Mille peale tihti ei mõelda on see, et botox on ajutine lahendus, ta kestab paar kuud ja siis on uut süsti vaja ning sellest loobuda pärast aastatepikkust kasutust on juba väga keeruline.
Kas sellisel juhul võiks siin rääkida natuke ka maailmavaatelisest põrkumisest, et ühel pool on kiire, kuid kallis lahendus, teisel pool aga veidi aeganõudev, kuid samas naturaalne?
Muidugi. Me elame maailmas, kus on harjutud sellega, et kõik peab toimuma momentaalselt, aga tegelikult võiks siiski pisut hoogu maha võtta ja tegeleda probleemide allikaga, mitte siis niivõrd sümptomiga. Näojooga puhul ka, kui näiteks pidevalt alkoholi tarbida, suitsetada ning stressis olla, siis ka see mõjutab oluliselt näo välimust. Naturaalsem ja tervislikum eluviis võib nõuda alguses pisut aega ja harjumist, aga see on kindlasti pikas plaanis parem variant.
Sul on lisaks näojooga kaartidele, mis on väga populaarseks osutunud, ka näohoolduse toodete sari. Kas need on siis loodud koos kasutamiseks?
Just, need tooted on suuresti loodud selle mõttega, et näojooga treeningut veelgi tulemuslikumaks muuta. Nimelt mitme harjutuse puhul on oluline, et näonahk on eelnevalt niiske, sest meie sõrmed peaksid saama vabalt nahal liikuda ning nii me ei tekita kuival nahal praktiseerides kogemata ka joonekesi juurde.
Kuidas suhtud Boost Yourself Tervisekaubamaja ideesse, et pakkuda inimestele jamavabasid tooteid, kus nad ei peaks silte lugedes pead vaevama, et kas toode on ikka kasulik neile?
Kui ma kuulsin, et selline kaubamaja loodi, siis ma ise täitsa pakkusin, et sooviks koostööd teha, sest mulle väga meeldib teie kontseptsioon. Olen kindel, et see võiks olla küll suund, kuhu me liigume, sest praegu on ikkagi, olenemata valdkonnast, ringluses palju inimestele tundmatuid koostisosi ja väga vähe teadmisi, et kindlaks teha, kas need on tervisele head või mitte. Koostisosadest rääkimine ei ole tihti mitmetele suurtootjatele kasulik ja tänu sellele ei oska tihti klient isegi mitte kahelda, et see mida ta tarbib, võiks talle halb olla.