Maale ning loodusesse puhkama minnes tahame seista selle eest, et meid ümbritsev keskkond jääks puhtaks. Just sellepärast koristame enda järelt prügi ja autot veekogu kõrval ei pese. See on juba suur samm õiges suunas, kuid isegi kui neid klassikalisi reegleid järgida, võib tihti reostus loodusesse sattuda sulle täiesti märkamatult viisil. Tõime sinu jaoks välja viis igapäevast tegevust, millele tasub tähelepanu pöörata, ja võimalik, et ka oma käitumises natuke muutusi teha.
Sääsetõrje kasutamine: vali alati loodussõbralik lahendus!
Sääsed võivad maal veedetud aja äärmiselt ebameeldivaks muuta. Sääsetõrjevahendid sisaldavad aga väga erinevaid aineid, millest mõned ei tohiks mitte kunagi loodusesse sattuda. Soomes pälvis avalikkuse tähelepanu Thermacelli sääsepeletaja, mille kohta märkis Jyväskylä ülikooli keemiaprofessor Petri Pihko, et üks Thermacelli mürgipadjake sisaldab piisavalt putukamürki, et tappa umbes 3 miljonit mesilast. Seega tuleks veenduda, et kasutatav sääsetõrje ei tapa peale sääskede ka teisi putukaid ning on oleks ohtu ka teistele elusolenditele.
Lähemalt saad lugeda sääsetõrje kahjulikkusest siit –> 📖
Shampoonid ja palsamid küll hellitavad keha, kuid laastavad keskkonda
Personaalne tavahügieen palaval suvepäeval on midagi sellist, mida me kõik väga väärtustame. Mis saab aga sellest veest, mis meie pealt maha jookseb pärast seda, kui see äravoolust alla kaob? Paljud dušigeelid ei lagune looduses ning nad sisaldavad raskemetalle, mis omakorda satuvad läbi vee teistesse elusorganismidesse. Sealt aga omakorda jõuavad need ringiga tagasi meie toidulauale.
Pesumasin: pesu pesemine kahjustab keskkonda rohkem kui arvata oskasime
Puhtad ja meeldiva lõhnaga riided on mõnuse puhkusepäeva eelduseks. Pesumasinasse pulbrit või geeli lisades ei mõtle me tihti selle peale, kuhu see pärast oma ülesande sooritamist suundub. Klassikaliselt pesugeelid sisaldavad teiste keemiliste ainete hulgas ka fosfaate, mida peetakse üheks peamiseks vee reostajaks ning lisaks soodustab see vetikate vohamist, mis omakorda võib veekogus saada surmavaks paljudele elusorganismidele. Ka meile tihti peavalu ja ujumiskeeldu põhjustav sinivetikas vohab osaliselt tänu sellele.
Nõudepesu: kõik nõudepesumasinates kasutatud vahendid jõuavad otsapidi nii sinu kui ka Läänemere kalade organismi!
Nõudepesumasinaga säästad aega ja mõningate uuringute seisukohalt ka vett, kuid selleks, et ka loodust säästa, tuleks kasutada naturaalseid nõudepesu tablette. Tihti sisaldavad nõudepesumasina tabletid eelpool mainitud fosfaate ning sageli ka suures koguses fosforit. Näiteks 2018 aastal kutsus Terviseamet terve partii Saksamaal toodetud nõudepesumasina tablette tagasi, sest nende fosforisisaldus oli 0,3 grammi asemel tabletis 1,7 grammi. Fosfor suurendab samuti lisaks reostusele ka vetikate vohamist.
Põrandate ja pindade pesemine: kodu puhtaks loodust säästes!
Ka maakodu nõuab vahepeal suuremat puhastust, eriti pärast pikemat koosviibimist. Põrandapesust ämbrisse jäänud või lapist välja väänatud musta vett ei tahaks meist ilmselt keegi puudutada rohkem kui hädapärast vaja, kuid ohtlik pole selles mitte mustus, vaid puhastusvahenditest pärinevad ained. Tihti sisaldavad puhastusvahendid parabeene, nafta baasil toodetud kemikaale ja sünteetilisi lõhna- ja värvaineid, mis ei ole kasulikud ei sulle ega loodusele.
Õnneks ei eelda keskkonna säästmine eelpool nimetatud tegevuste lõpetamist. Boost Yourself tervisekaubamajast leiad igaks eelpool nimetatud toiminguks toote, mis ei kahjusta sinu tervist ja jätab ka looduse puhtaks. Siis saad puhata teadmises, et sinu nauding ei tule keskkonna arvelt.