Smuuti enne ja pärast trenni

Kuidas smuuti aitab sul trennist suuremat kasu saada


Oma kehasse tuleb lugupidavalt suhtuda iga päev. Selleks tuleb piisavalt liikuda ja kindlasti ka toidusedelit jälgida. Oluline on teada, et smuuti võib paljuski kaasa aidata sellele, et luua treeninguks sobiv enesetunne ja laadida keha ka pärast trenni vajalike toitainetega.

Erinevalt levinud arvamusest, et pärast trenni tuleb sekundite jooksul tarbida valgupõhist toitu või jooki, ei ole see rusikareegel. Treener ja fitnessblogija Marian Võsumetsa sõnul peab jälgima toitainete tasakaalu päeva lõikes ja kui see on valkude, rasvade ja süsivesikute suhtes optimaalne, ei pea valgu manustamisega võidujooksu pidama.

Smuutit võiks juua kuni 30 min enne treeningut

Marian sõnab, et toitumine enne ja pärast trenni sõltub suuresti treeningu intensiivsusest. ‘’Kõik, kes end regulaarselt spordisaalist leiavad, teavad tõdeda, et täis kõhuga trenni teha on väga ebamugav. Treening on tõhus siis, kui toit on juba seeditud, ehk tugevama eine peaks sööma 2-3 h enne treeningut, kuid väiksemad, kiiresti seeditavad vahepalad on soovituslikud veidi varem – kuni pool tundi enne pingutust,’’ jagab ta nõu, kuidas enne trenni süüa.

Smuutid sobivad nii enne ja pärast trenni

Selleks sobib hästi Mariani väitel smuuti, kuhu on sisse pandud puu- ja juurviljad, marjad ning supertoidud. Need laevad sinu keha vitamiinide, antioksüdantide ja toitainetega, mida on tarvis kiireks energiatootmiseks. Keha vajab endast maksimumi andes parimat kütust!

Kiire energiasmuuti, mida tarbida enne trenni

1 banaan
1 klaas vett
1/2 klaasi (külmutatud) marju
1 spl Energy supertoidusegu*

*1 supilusikatäis Energy supertoidusegu sisaldab ca 200 mg looduslikku kofeiini, mis on võrdne 3 tassi kohviga. Annab sulle trenniks piisava boosti!

Sisaldab lisaks ka kõrges koguses kaltsiumit, kaaliumit, rauda, B-kompleksi vitamiine (B1, B2, B6) ja C-vitamiini.

Oluline on taastada süsivesikute varu

‘’Kui tugevale treeningule järgneb paari tunni jooksul täisväärtuslik toidukord, piisab sellest, kui trennist koju liikudes süüa üks puuvili või segada see smuutisse. Näiteks fitnessifännid ei pea kartma, et raskelt pingutanud lihased kohe kataboolseks muutuvad, sest valku on vereringes varasematest toidukordadest enamasti piisavalt,’’ räägib Marian.

Ta ütleb, et kriitiline on taastada süsivesikute varu, sest glükogeen kaob kehast esimesena ja 60 minutilise pingutuse järel on see kindlasti otsakorral, enamasti juba varem.’’Smuuti on kõige kiirem viis taastada pärast trenni vajalik kogus süsivesikuid ja vitamiine ning suunata uus energia ilusama ja tugevama keha ehitamiseks,’’ kinnitab Marian.

Smuuti on kõige kiirem viis taastada pärast trenni vajalik kogus süsivesikuid ja vitamiine

Tema sõnul paljud ei tea, et rasvad põlevad süsivesikute tules. ‘’Selleks, et keha kasutaks energia tootmiseks rasvkudet, on vaja seda mehhanismi toetada süsivesikutega. Ükski ainevahetus meie kehas – ning ainevahetus ei ole ainult seedimisprotsess – ei toimu ilma süsivesikuteta. Olgu selleks lihasmassi ehitamine, rasva vähendamine, küünte, juuste ja naha uuendamine – kõigeks on vaja energiat,’’ ütleb Marian.

Pärast treeningut on kindlasti oluline kaotatud energia tagasi saada ja mugav on seda teha võimalikult vähese aja ja jõupingutusega. Päeva päästab 5-minutiga valmiv trennijärgne smuuti, milleks sobib hästi 1st Superfood Protein segu. Tegu on taimse päritolu proteiinisegu, mis on täiteainete, suhkru- ning säilitusainete vaba, et toetada tervislikku toitumist ja sinu kehalisi eesmärke – olgu selleks lihase kasvatamine või kaalu langetamine.

Smuutina on kehal lihtsam toitaineid omastada

Samuti kustutab smuuti janu ja täidab kõhu lihtsasti seeditava toiduga. See ei tekita sulle pärast söömist raskustunnet ega väsimust, vaid hoopis vastupidi – see laeb energiaga, annab värskustunde ja kergema olemise.

Pärast trenni smuutiretsept:

1 banaan
3 kivita datlit
1 küps avokaado

1 suur peotäis spinatit
1 klaas vett või mandlipiima
1-2 spl taimset valgusegu*

*kombinatsioon supertoitudest ja kolmest taimsest valguallikast aitab tõsta sinu füüsilist vastupidavust ja kiirendada trennijärgset taastumist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga