Siim Hiie

Siim Hiie: lastele saame ainult ise eeskujuks olla


Siim on treener, kes hoolib sellest, et noor põlvkond liiguks rohkem ja toituks tervislikumalt. Ta oskab oma õpilasi motiveerida ja peab iga päev meeles, et on neile oma käitumise ja harjumustega eeskujuks. Selle kõige taustal on ta ka smuutidest lummatud. Kuidas täpsemalt, seda ta kohe räägib sulle.

Sa oled BC Kalev/Cramo Saaremaa laste ja noorte korvpallitreener. Kuidas sa leidsid tee spordini?

Tee spordini leidsin läbi isa, kui väikese poisina läksin purjetamise trenni. Kuna seal tehti hooajaväliselt palju saalitreeninguid ja mängiti korvpalli, siis peale teist aastat valisin juba korvpallitreeningud Saaremaa Spordikoolis. Pärast keskkooli jätkasin erialaseid õpinguid Tartu Ülikoolis ja selle spordiala juurde olen jäänud kuni tänaseni, olles noortetreener.

Kui palju sa ise tänasel päeval sporti teed?

Alates ajast, mil alustasin tööd treenerina, on enda spordi tegemine jäänud suuresti tahaplaanile. Kuid siiski käin ujumas ja discgolfi mängimas, et mitte kehaliselt nõrgaks jääda ja tunda liikumisest rõõmu.

Teame, et Eestis on suur probleem sellega, et lapsed toituvad halvasti ja liigutavad vähe. Millised probleemid on noorte eluviisides, millega sa treenerina kokku puutud?

Puudub järjepidevus oma tegevustes! Alati on ju lihtsam loobuda ja lükata oma tegevusi ning lubadusi järgmisesse päeva. Ühel päeval ei viitsi koolitöid teha, teisel ei viitsi sõbraga trenni minna jne. Muidugi lapsed tahavad vahel magusat süüa ja see on täiesti normaalne, aga oma trennipoistele olen seadnud tingimuseks, et kui teed korralikult trenni, siis saad preemiaks mõne maiuspala. Välja teenitud maiustus maitseb ju palju paremini. Proovige järele!

Kuidas sa oma õpilasi mõjutad ja motiveerid?

Räägin palju elulistel teemadel ja toon tihti ka ennast näitena esile. Mäletan, kui ise õppisin põhikoolis, olin tihti ülekaalus ning toitusin halvasti. Trenni tegin korralikult, aga enne ja peale trenni sõin kõike, mis kapist leidus või poest salaja ostsin. Krõpsud, saiad, limonaad – need kõik olid tihti suuremad sõbrad. Tol ajal lihtsalt treener ei pannud rõhku toitumisele ja õpetlikku infot polnud ka noortele harimiseks saada. Muidugi räägiti, et krõpsud on halvad, aga ei keegi osanud põhjendada, miks need on halvad ja mis mõju on sinu tervisele edaspidi.

Mida paned lapsevanematele südamele, et nende lapsed püsiksid terved ja õnnelikud?

Lapsed liikuma ja liikuge koos lastega. Tehke selgitustööd ka õige toitumise kohta. Ainukesed eeskujud oma lastele oleme me ise!


Loe lisaks: 6 põhjust, miks oma lapsele smuutit teha


Milline näeb välja sinu päevakava ja millised on sinu igapäevased harjumused?

Hommikul on äratus kella 7-8 ajal, ehk nii, kuidas lapsed ärkavad. Siis on tegevused lastega ja igapäevased ettevalmistustööd erinevate ürituste ja treeningute planeerimisel. Kella 13-st kuni õhtul kella 18-ni olen meie tulevikulootusi treenimas ning õhtul koju jõudes, veedan taas aega perega, kuni lapsed on magama läinud. Siis saan veel tööd teha, meilidele vastata, sest treeningute ajal olen justkui välismaailmast välja lõigatud.

Millal hakkasid oma toitumisele rohkem tähelepanu pöörama ja miks?

Toitumisele hakkasin rohkem tähelepanu pöörama peale aktiivse korvpalli mängimise lõpetamist. Kui olin aasta juba treenerina ja õpetajana tegutsenud, siis pikkade päevade tulemusena oli mul liikumine ja toitumine ebaregulaarne, millest omakorda hakkasid tekkima seljavalud, ülekaalulises jne.

Kuidas alustada smuutidega

Kuidas tervislik toitumine on mõjutanud sinu tulemusi korvpallis?

Kuna ma veedan enamuse päevast noori treenides, siis ise enam väga palju väljakule ei kipu. Aga läbi tervislikuma toitumise saan lastele harjutusi näidata ja nendega koos mängides tunda ennast suurepäraselt.

Ka smuutid kuuluvad sinu menüüsse. Kuidas leidsid tee smuutideni?

Smuutid kuuluvad minu menüüsse igapäevaselt, kuna olen asendanud nii hommiku kui ka õhtusöögi just smuutiga. Lõunasöögiks on nagu ikka liha – või pastaroog. Kuna Boost Yourself tegutseb Kuressaares, siis saarlasena on vast raske nendest mööda vaadata, eriti kui sind huvitab tervislik toitumine ja soovid seda edasi anda ka enda õpilastele. Uudishimust tekkis soov proovida ja katsetada erinevaid smuutiseguseid ning selle tulemusena olengi pidev smuutitaja.

Mida smuutid sulle annavad ja kuidas sinu enesetunnet mõjutavad?

Hommikuti panen enda smuuti sisse Energy supertoidusegu ja mul ei ole enam soovi ega vajadust kohvi juua, kuna sealt saan piisava koguse kofeiini ja energiat. Joon ka neid peamiselt seepärast, et enesetunne oleks kergem, kõht püsiks täis ja tuju hea. Õhtusesse smuutisse olen pannud Cacao & Maca proteiinipulbrit, et saada pärast väsitavat päeva ka vajalik proteiini kogus. Lisaks veel šokolaadi maitse muidugi.

Minu lemmikretsept on:

1 õun
1 banaan
2-3 viilu ananassi
2 spl kookose helbed
1 spl Energy supertoidusegu
1 klaas vett

Kuidas julgustaksid oma Eesti mehi tervislikumale rajale?

Üle Eesti ja eriti Saaremaal on palju kergliiklusteid, terviseparke, ujulaid ja jõusaale. Kasutage neid ja seadke endale iga läbitud vahemaa järel uued eesmärgid. Samuti lapsevanemana soovin, et meie lapsed liiguksid rohkem ja toituksid tervislikumalt. Saame ainult ise sellega eeskujuks olla!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga