Boost Yourself naha tervis

Ilu- ja nahaõde Liisa Raudmetsa soovitused: kuidas hoida naha tervist?


Suvel tasub eriliselt palju pöörata tähelepanu enda naha tervisele. Kuum päike muudab meie naha niiskustaset ning muudab selle kuivaks ja hellaks. Tihti kipub käsi liikuma kohe rammusama kreemi järele, kuid tegelikult ei peitu lahendus alati kreemipurgis.

See, mida sa sööd, mõjutab kõiki organeid kehas, sealhulgas nahka. Kallis nahahoolduskreem ei asenda õiget toitumist. On teada, et mõnede toitainete (näiteks A- ja B-kompleks vitamiinid, asendamatud rasvhapped) puudujääk kutsub esile erinevaid dermatiidi vorme ja teisi nahaprobleeme.

Miks on vaja nahka seestpoolt toita?

  • Iga rakk meie kehas vajab tuhandeid toitaineid. Vitamiine, mineraalaineid ja asendamatuid aminohappeid saame toiduga, teisi elutähtsaid aineid toodab meie organism õige ja tasakaalustatud toitumise korral ise.
  • Tervislikul toitumisel on positiivne, aeglustav mõju vananemisele, sh naha vananemisega kaasnevatele toimemehhanismidele tervikuna.
  • Kreemide kaudu võib aktiivainete rakkudeni jõudmine olla puudulik. See sõltub naha seisukorrast ja toimeainete kontsentratsioonist, kreemi tootmistehnoloogiast ja paljudest muudest mõjutajatest. Kui aga toitained on vereringesse imendunud, on kindel, et nad ka kantakse igasse naharakku.

Boost Yourself soovitab 

Kollageeni ja inuliiniga rikastatud supertoidusegud toetavad su naha tervist, leevendades aknet ja muid nahaprobleeme.

Enam ei pea sa välimuse pärast muretsema ning võid unustada kallid iluprotseduurid – nüüd saad särada ja end hästi tunda.

Paremate tulemuste saavutamiseks soovitame läbi teha vähemalt 4-nädalase kuuri.

MINA SOOVIN

Ilu- ja nahaõde Liisa Raudmets toob välja peamised nahaprobleemid, millega inimesed tema juurde tulevad.

Siiani on peamine põhjus sünnimärkide kontroll. Mida on hea näha! Inimesed on teadlikumad ja ettevaatlikumad.

Teisena tooksin välja erinevad nahahaigused nagu akne, mis ei ole ainult teismeea probleem, vaid üha sagedasem on just täiskasvanuea akne, hormonaalne akne; rosaatsea; erinevad nahapõletikud (dermatiidid); naha tundlikkuse probleemid (mis tihti tulevad valest nahahooldusest).

Rosaatsea on nahahaigus, mille korral näonahale tekivad punetus, punased sõlmekesed, mädavillid ja veresoonte laiendid.

Boost Yourself rosaatsea

Kolmas suur valdkond on elu jooksul saadud kiirguskahjustus ning sellest põhjustatud probleemid. UVA- ja UVB-kiirgus tekitavad fotokahjustust, teisisõnu fotovananemist.

Fotovananenud nahal on tuhm jume, peenikesed kortsujooned, pigmendilaigud ning kuperoosa (laienenud veresooned), nahk on lõtv ja tihti kuiv. Õnneks on info ja teadlikkus päikese kahjustavast mõjust jõudnud juba paljudeni.

Akne ravimeetodite skaala on lai. Küll aga on rasust nahka võimalik edukalt ise hooldada. Arstid on välja toonud, et sügavate armide korral saab stimuleerida kollageeni teket ja korrigeerida arme, kuid täielikult neid kaotada ei saa. Tähtis on ravida aknet enne, kui tekivad armid.

Liisa soovitused, kuidas hoida naha tervist aastaringselt

Suvel, kuuma päikese, vee ja tuulega, on eelkõige tähtis hoolitseda kogu organismi eest ja hoida immuunsüsteemi tugevana. Minu esimene soovitus on tarbida piisavalt vett, et hoida niiskustaset kehas. Lisaks tasub  jälgida, et tarbiksid päeva jooksul C-vitamiini rikkaid toite.

Eesti kliima, tuul, vihm ja muutuv keskkond on nahale karmid. Nahahoolduse esmane nõu on valida õrn, naha pH sõbralik pesugeel või -kreem ning mitte pesta nahka kuuma veega. Kui nahk on eriti kuiv, siis pärast pesu masseeri kreem õrnalt niiskele nahale, nii lukustad rohkem niiskust nahka.

Väldi tooteid, mis sisaldavad alkoholi ja lõhnavad väga tugevalt (sisaldavad palju parfüümi), need kaks on ühed suurimad nahaärritajad.

Ka suvel ei tohiks unustada naha koorimist. Õrn AHA/BHA happega koorija korra nädalas hoiab naha klaarina ning vähendab põletikku, samuti imenduvad niisutavad kreemid paremini.

Toitumine ja tervis peegelduvad näonahalt

Mulle ei meeldi küll väga täpseid toitumisjuhendeid anda, sest ma ei ole toitumisspetsialist ning toitumissoovitusi andes peab arvestama iga inimese eripärasid ja kaasnevaid haigusi/ravimeid. Kuid siiski jagan senistest kogemustest saadud üldisi ja kindlaid soovitusi.

Kindlasti soovitan alati vähendada suhkru ja soola tarbimist, sest tavaliselt ei saa me arugi, kui palju me neid tegelikult sisse sööme.

Väljas söömine, valmistoidud ja igasugused värvilised joogid – need toidud ja joogid sisaldavad suures koguses nii suhkrut kui soola. Liigne suhkur suurendab põletikku kehas ning liigne sool tekitab turseid. Samuti soovitan vältida alkoholi tarbimist.

Üha rohkem uuringuid tõestavad, kui suurel määral mõjutab meie üldist füüsilist ja vaimset tervist korras soolestik. Tean dermatolooge, kes panevad nt rosaatsea patsiendid kohe gluteeni- ja piimatoodete vabale dieedile.

Minu soovitused on alati lihtsad:

  1. Väldi töödeldud toitu ning eelkõige tarbi puu- ja köögivilju. Eelista hooajalist ja kodumaist toitu, see on alati parim nii kehale kui keskkonnale. Samuti soovitan seemneid, pähkleid, idandeid.
  2. Tihti soovitan läbida probiootikumi kuuri või tarbida hapukapsast, kimchit või kombuchat. Eriti antibiootikumravi ajal või pärast seda.

Ilu- ja nahaõde Liisa Raudmets töötab esteetilise meditsiini õena Medemise Nahakliinikus. Oma kirena peab ta blogi nurseliisa.com, kus jagab nahahoolduse nippe, selgitab lihtsalt ümber keerulised ravid ning motiveerib elustiili muutusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga