Toitumisnõustaja Elis Nikolai: kuidas supertoitudega haigustest taastuda ja eemale hoida

Toitumisnõustaja Elis Nikolai: kuidas supertoitudega tervist hoida ja taastuda


Supertoit on väljend, mida kasutatakse viimasel ajal päris tihti. Kuid mis see supertoit siiski on? Mis teeb ühest toidust supertoidu ja millised on need kõige vägevamad supertoidud?

Supertoiduks peetakse tavapäraselt taimset toiduainet, mis on väga toitaineterikas ning seega omab mitmeid tervistavaid omadusi. Enamasti on supertoit pigem madalama kaloraažiga, kuid see-eest väga toitev, tervislik ja pungil vajalikest vitamiinidest ja mineraalidest ehk neid süües saab meie organism palju kasulikku ilma üleliigsete kaloriteta.

Toidu kvaliteet ja toitainete rikkus on tervise seisukohalt väga oluline. Rohke toitainete vaene menüü jätab meie organismi lõpuks „nälga“ ning näljas organism on ka haigustele vastuvõtlikum. Toitainete vaegus võib tekkida üleüldiselt ebatervislikust ja ühekülgsest toitumisest, kuid võib ka tekkida hoopis liiga vähesest söömisest ja nö kalorite piiramisest.

Kindel on see, et me ei peaks keskenduma ainuüksi toidu kaloraažile, vaid eelkõige ikka toidu kvaliteedile. Kõik kalorid ei ole kohe kindlasti päris võrdsed ja tasub meelde jätta, et mitte keegi ei võta kaalus palju juurde või ei saa kõrgvererõhutõbi süües liiga palju marju või lehtkapsast.

Milliseid vägevaid toite sisaldavad meie supertoidusegud?

Camu-camu

Camu-Camu marjad

Usun, et kõik on kuulnud, et tsitruselised on kõrge C-vitamiini sisaldusega ja neid tasub haiguste perioodil hea isuga süüa, kuid tegelikult on see Lõuna-Ameerikast pärit Camu-Camu (kasutame Immunity segus) vili 40-50 korda suurema C-vitamiini sisaldusega kui tavaline sidrun.

Õigupoolest on need marjad kõige kõrgema C-vitamiini sisaldusega supertoit maailmas üldse! Lisaks immuunsüsteemi tugevdamisele, toimivad nendes supermarjades leiduvad antioksüdandid ka põletikuvastaselt.

Baobab pulber

Baobab (kasutame Immunity segus) ehk ahvileivapuu on tõeline vitamiinipomm, seda võib nimetada isegi looduslikuks multivitamiiniks. Selles supertoidus leidub tervelt 14 erinevat vitamiini ja samuti rohkelt C-vitamiini ning rauda rohkem kui punases lihas, kaaliumi rohkem kui banaanides ning ka kaltsiumi leidub seal kaks korda rohkem kui piimatoodetes. Lisaks sisaldab Baobabi vili 50% kiudaineid, mis toetavad ainevahetust ja kehakaalu normaliseerimist.

Arooniad

Arooniad

Kõik supertoidud ei kasva aga ookeani taga.

Arooniad (kasutame Digestion segus) on kindlasti ühed tervislikumad ja toitainerikkamad kodumaised marjad. Antioksüdante ja flavonoide on arooniates isegi rohkem kui mustikates. Antioksüdandid mõjuvad immuunsüsteemi tugevdavalt, keha puhastavalt ja ka vähivastaselt. Samuti on kindlaks tehtud, et arooniad aitavad normaliseerida kõrget vererõhku ning sisaldavad heas koguses kiudaineid ning C-vitamiini.

Kurkumi kasulikkus

Kurkum

Kurkumit (kasutame Digestion segus) on iidsetest aegadest peetud väga võimsaks tervendajaks ja naturaalseks antiseptikuks, mis aitab ära hoida infektsioone, põletikku ning külmetushaigusi. On tõestatud, et kurkum soodustab hästi seedimist ja ainevahtust ning seetõttu leidub seda ka meie Digestion supertoidusegus. Samuti võib kurkumiin aidata nahaprobleemide ja akne puhul, alandada veres halva kolesterooli taset ning toetada südame-ja veresoonkonda.

Jõhvikad

Jõhvikad

Lisaks sellele, et jõhvikad (kasutame Immunity segus) on põletikuvastased, eriti just põiepõletiku puhul, ning sarnaselt kõikide teiste marjadega väga antioksüdantide rohked, on hiljutised uuringud näidanud, et jõhvikad mõjutavad positiivselt ka soolestiku tööd. Jõhvikate tarbimine kiirendab ainevahetust ning soodustab kasulike soolebakterite arengut.

Kui soolestiku mikrofloora on tasakaalus, suudab organism ka meid paremini nakkuste ja infektsioonide eest kaitsta, sest kes veel ei teadnud, 70% immuunsüsteemist asub meie soolestikus.

Supertoidud on igatahes suurepärased! Meie organism vajab enim mitmekülgset, naturaalset ja toitainerikast „päris“ toitu ja just seetõttu tasub oma menüüsse julgelt supertoite lisada. Nii saame lihtsalt ühest ampsust palju rohkem kasulikku ja eriti hästi õnnestub see siis, kui supertoite teiste toitudega kombineerida. Näiteks smuutides.  

Olge terved ja püsige ikka kodus!
Elis

Tugevam tervis supertoitudega

Supertoitudega smuuti valmistamine on lihtsaim asi, mida saad enda tervise ja enesetunde jaoks ise ära teha. See võtab kõigest 5 minutit päevas ja sobib nii lastele kui täiskasvanutele!