Kõik, mida peaksid teadma kollageenist


Viimastel aastatel on populaarseks saanud kollageeni tarbimine toidulisandina. Selle tarbimisel on mitmesuguseid tervisega seotud eeliseid, alates liigesevalu leevendamisest kuni naha tervise parandamiseni. Kollageen on meie keha peamine struktuurvalk, moodustades 25–35% kogu keha valkudest.

Kollageen on sidekoe peamine komponent, millel on oluline roll kõõluste, naha, lihaste ja luude struktuuris. Seda leidub rohkesti ka sarvkestades, veresoontes, soolestikus, selgroolülide ketastes ja hammaste dentiinis ehk hambaluus.

Mida peaks kollageeni valides silmas pidama?

Milline kollageen omale valida? Mis maitsega need kollageenid üldse on? Kui pikalt ja millega neid tarbida?

Meilt on igasuguseid küsimusi küsitud. Kogusime blogisse enimlevinud küsimused kollageeni osas kokku, et saaksid kogu info, mida peaksid kindlasti teadma.

Kui palju kollageeni on Boost Yourselfi tervisesegudes?

60% kogu kollageeni tervisesegu koostisest on puhas veise kollageenipeptiidist pärinev kõrgemast klassist kollageen. See tähendab, et ühe doseeringu kohta on seal 6 g puhast kollageeni (tutvu toodetega siia klikkides).

Miks on kollageen kehas vajalik?

Kollageen meie kehas mõjutab väga paljude organite tööd. Uuringutes on välja toodud, et kollageeni normaalne tase kehas aitab hoida nahka terve ja säravana, juukseid läikivana ning küüsi tugevana, liigeseid ja kõõluseid tervemana, luid normaalsetena, seedetrakti korras.

Kollageen

Kui kaua peaksin tarvitama kollageeni? Kui pikalt peaksin kuuri tegema?

Soovitatav on alustada 30-päevase kuuriga. Kuna kollageeni sünteesimine ning täiendamine kehas võtab aega, siis esimeste tulemuste nägemiseks läheb vähemalt üks kuu.

Tulemused võivad avalduda vastavalt inimesele erinevalt. Kes tunneb, et nahk on tervem, kes aga näeb juuste tervise paranemist ja läiget. Üldiselt tunnetavad need, kellel on liigeseprobleemid, leevendusi kõige esimesena, kuna kollageen on liigeste oluline komponent.

Arvestades, et kollageen on kõige enam esinev proteiin meie kehas (30% ja koguni kuni 80% meie nahastruktuurist), siis on kehal selle järgi pidev vajadus.

Vananedes (kollageeni tootmine hakkab vähenema alates 25. eluaastast) väheneb keha võimekus ise seda proteiini toota, mistõttu on soojalt soovitatav kollageeni tarbida igapäevaselt ka pärast esimest kuuri, et toetada keha vajadust selle proteiini järele.

Seega kollageeni võiks tarvitada iga päev.

Mida vanemaks saame, seda vähem kollageeni keha suudab ise toota ning hea tasakaalu hoidmiseks (terved luud ja liigesed, ilus nahk jne) peame kehal aitama kollageeni varusid täiendada.

Kui probleem on intensiivne (näiteks valud liigestes või tuhm nahk), siis on soovitatav kasutada toodet esialgu kuurina (suurem doseering) ja hiljem igapäevaselt normaalse doseeringu juurde naasta.

Kollageeni pulber

Kas imetamisel võib tarvitada kollageeni?

Kas ka rasedana võib seda tarvitada? 

Absoluutselt. Kuna tegu on meie kehas looduslikult esineva proteiiniga, siis kollageenil endal puuduvad igasugused vastunäidustused rasedatele. Samuti ei ole  meie segudel täheldatud ühtegi vastunäidustust.

Oleme sinna sisse pannud hoolega valitud, kvaliteetse, loodusliku, puhta ja vitamiinirohke tooraine, mis on igati soovituslik rasedatele ja imetavatele emadele.

Mis on vastunäidustused kollageeni tarbimisel ja miks?

Üldiselt kollageeniga väga vastunäidustusi ei esine. Kuna tegu on proteiiniga (nagu seda on näiteks ka liha), siis oskab keha sellega üsna hästi toime tulla.

Kollageen on aga veel paar sammu lihast edasi, kuna reaalselt ei sisalda ühtegi muud ensüümi, aminohapet või lisastruktuuri. Tegu on puhta proteiiniga, mida kehal on lihtne seedida ja mille tagajärjel ei teki jääkaineid.

Ainuke kõrvalnähtus, mida väga vähesed kogevad kollageeni tarbimisel, on mõningane puhitus. See tuleneb individuaalse keha seedeprotsessist järsult suurenenud proteiinikogusega toime tulemiseks. Sellisel juhul on soovitatav jagada kogus päeva peale kaheks või kolmeks ja üldjuhul see ebamugavustunne kaob.

Milline kollageen on kõige parem: kas mereline, loomne või taimne?

Mis on nende vahe?

Nii looma kui ka kala kollageen on mõlemad väga head (struktuurilt on nad üsna sarnased). Vahe tuleneb elukeskkonnast ning selle reostusest.

Kalast tehtud kollageeni puhul on suureks riskiks raskemetallide reostus, millest tulenevalt peab olema väga tähelepanelik, kust kala on püütud. Seda on aga raske kontrollida.

Loomse kollageeni puhul tuleb silmas pidada, kuidas loom on kasvatatud ja mis toiduga on toidetud. Mõlema puhul kehtib kuldne reegel – vangistuses olnud, inimese poolt toidetud ning antibiootikumidega „ravitud“ organism ei saa areneda nii, nagu loodus seda on ette näinud, mistõttu kollageeni struktuur ei ole puhas ning tervislik.

Oma valikutes otsi alati toodet, mis on kas süvavetest ja puhastelt aladelt püütud kala või siis loom, kes on elanud rohutoidul õnneliku elu.

Mis puudutab taimseid „kollageeni allikaid“, siis tegelikult kollageeni taimsel kujul ei eksisteeri. On olemas taimsed toorained, mis aitavad keha enda kollageeni tootmise protsessile kaasa, pakkudes vajalikke ehitusplokke, et keha suudaks rohkem ning kõrgema kvaliteediga proteiini toota, kuid see lahendus ei ole efektiivne.

Lõpptulemus on siiski iga individuaalse keha võimekusest lähtuv ning oleneb paljuski sellest, kui agaralt muud protsessid jõuavad seda toorainet eest ära „varastada“.

Näiteks kui keha on haige, põletikuline või vitamiinide ja mineraalide puuduses, siis ei jää sellest toorainest suurt midagi järele.

Kas kollageeni võib segada teiste tervisesegudega?

Kindlasti. Kuna tervisetoitudel on kõrgendatud toiteväärtused vitamiinide ja mineraalide näol, siis parendab see keha toimimist ning kehas käivaid protsesse, mille tulemusel on ka kollageeni omandamine ning sünteesimine parem ning efektiivsem.
Soovitatav on eriti just sellised supertoidud, milles on rohkelt C-vitamiini, tsinki, vaske ja B-vitamiine.

Kui palju peaksin päevas tarvitama kollageeni, et näha tulemusi?

See oleneb, kas tegu on mehe või naisega, mis on sinu kehakaal, tervislik seisund, vanus jne.

Üldine rusikareegel on, et ca 4–6 g päevas on soovitatav kogus, et keha suudaks vajaliku tooraine kätte saada ja seda vajalikesse struktuuridesse siduda.

Kui aga oled suitsetaja, kehva tervisega (näiteks vitamiinide puuduses või pidevas põletikus), võiks kogus olla kindlasti suurem, kuna sel juhul põletab keha erinevaid ko-faktoreid, mis on vajalikud kollageeni sünteesiks (näiteks C-vitamiin).

Kuna keha esimene eesmärk on ellu jääda, siis ilu eesmärgiks just palju väärtuslikku ning nappi ressurssi ei eraldata ning seetõttu on tekkinud defitsiit pikemale perioodile.

2019. aasta kliiniline uurimus tõdes, et sõltuvalt eesmärgist ja elustiilist peaks kollageeni tarbimise kogus olema 2,5–15 g vahel (viide uurimistööle).

Samas leidub palju viiteid sellele, et meie päevane aminohapete (proteiinide) kogus võiks olla 1 g 1 kg kohta, millest kuni 36% võib olla kollageeni proteiin.

Seega 60 kg kaaluv inimene võiks tarbida päevas kuni 60 g proteiini, millest maksimaalselt 20 g võib olla kollageen (vastasel juhul läheb aminohapete tasakaal paigast ära). 

Millega on kõige parem tarvitada kollageeni?

Kollageeni eripära on, et see sobib peaaegu kõigega. Meie segud on vabalt tarbitavad lihtsalt veega segades.

Samas võib kollageeni segada mistahes joogi või söögi sisse – smuuti (mitte blenderdada, lisada juba valmis olevale smuutile), kohvi, jogurti, pudru, värske mahla, kohvi, tee jne sisse.

Kollageen on kuumale üsna vastupidav, mistõttu kohvile ja pudrule lisades ei kahjusta sa selle struktuuri. 

Kas piisab vaid 30-päevasest kollageeni ilukuurist?

30-päevane kuur aitab sul näha esimesi tulemusi, kuid kokkuvõttes on see vaid jäämäe tipp. Kuna kollageeni proteiini hulk kehas on suur, siis välja vahetamine/asendamine on pikk protsess. 

Tänapäevane teadus väidab, et võib võtta kuni 7 aastat, et kogu kehas olev kollageen välja vahetada ja taastada, mis tähendab, et kui tahame saada kogu kollageeni poolt saadavat kasu (terve ja ilus nahk ning juuksed, terved liigesed ja kõõlused, tugevad luud jne), siis kollageeni tarbimine peaks olema üks meie igapäevane harjumus.

Kas kollageeni segu võib tarvitada ka siis kui parim enne kuupäev on möödas? Kui kaua säilib teie kollageen?

Kollageeni säilivus on otseselt seotud meie tooraine säilivusega. Kuigi kollageenil endal võib eluiga olla aastaid, siis oleme pakki juurde lisanud erinevaid tervisesegusid, millel on oma eluiga.

Omalt poolt garanteerime segule 9-kuulise säilivuse alates tootmisest, kuid tihtipeale on see pikem (parim enne pakenditel kirjas).

Mis puudutab toote sobivust pärast parim enne möödumist, siis me otseselt ei propageeri toote tarbimist pärast selle kuupäeva möödumist. Küll aga kuna tegu on kuivainetega, siis antud kuupäeva möödumisel toode kohe „hapuks“ ei lähe. Pigem on see soovituslik ajaperiood, mille ületamisel toote kasulikud omadused hakkavad tasapisi hääbuma ning samuti võivad osad toorained hakata käituma teistmoodi (näiteks muutuvad tükilisemaks või tuhmuvad).

Miks olete valinud just rohutoidul veise ehk grass-fed veise kollageenipeptiidi?

Grass-fed ehk rohutoidul loom elab loodusega sünergias. Ta areneb nii, nagu loodus on seda ette näinud, ilma et inimene teda oma toidulauaga ära rikuks.
Inimene on tõestanud, et ta ei ole just kõige targem selles, mis puudutab tervislikku toitumist.

Vaatame otsa kasvõi globaalsele ülekaalu ja diabeedi epideemiale või muudele tervisehädadele, mis inimkonda kimbutavad ja mis on selgelt põhjustatud elustiilist ning toidulauast.

Rohutoidul oleva veise lihas-, luu- ning koestruktuur, millest tehakse ka kollageeni, on terve, mistõttu on see meie kehale hästi omastatav ning seeditav. Seedimiseks ei pea keha eraldama jääkaineid.

Tööstusliku looma liha ja kollageen on kahjustunud, mille tulemusel meie keha hakkab eraldama hulgaliselt mürke, et me suudaksime seda lõhustada.

Rohutoidul looma kollageeni struktuur on õige ja keha oskab seda õigesti paigutada (taaskord, tööstuslikul loomal on struktuur kahjustunud ning see on nagu püüaksid maja ehitamisel asetada murenenud kivi telliskivide vahele ja loota, et see jääb hiljem kandma).

Mitu pakki läheb tarvis Boost Yourselfi kollageeni ilukuuri tegemiseks?

Ühest pakist, mis sisaldab 300 g kollageenisegu, piisab 30 päevaks ehk üheks kuuks.

150 g kollageenisegust piisab pooleks kuuks! Igapäevaseks kasutamiseks soovitame kasutada suuremat pakki, sest sellega hoiad märkimisväärselt raha kokku. Väiksem pakk sobib hästi maitse katsetamiseks või kingituseks lähedasele.

UUS!
(30 arvustust)
25.90

“You are beautiful” kollageen vaarikaga (300g)

Aitab taastada sinu naha ilu. Lihtsasti kasutatav ja kiire toimega.

Suur pakk alati -23% soodsam!

 • Kodumaise vaarika maitsega kollageen.
 • Kõrgema klassi kollageen, mis on pärit vabalt kasvatatud veistelt ja on kemikaalide vabalt töödeldud.
 • Üle 10 000 tulemustega rahuloleva kollageeni kliendi.
 • Marjadelt pärit C-vitamiini sisaldus aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustamisele naha normaalseks talitluseks.
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%).
 • Ühest pakist 300g jagub muretult terveks kuuks (30 portsjonit pakis).
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid ja sobib kasutamiseks ka raseduse ning imetamise ajal.
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69 €, kui tellimus on üle 35 €.
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi.
Tootekood: 4744693010354 Kategooriad: , , , , ,
(30 arvustust)
25.90
UUS!

“You are beautiful” kollageen aroonia ja goji marjaga (150g)

Kollageen, mis aitab taastada sinu naha ilu ja juuste elu. Lihtsasti kasutatav ja kiire toimega.

Sinu lemmik nüüd väiksemas 150g pakis!

 • Kodumaise arooni ja goji maitsega kollageen
 • Kõrgema klassi kollageen, mis pärit vabalt kasvatatud veistelt ja kemikaalide vabalt töödeldud
 • Üle 10 000 tulemustega rahuloleva kollageeni kliendi
 • Mahemarjadelt pärit C-vitamiini sisaldus aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustamisele
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%). Räägitakse, et see on piisav kogus üheks päevaks
 • Ühest pakist 150g jagub pooleks kuuks (15 portsjonit pakis)
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid ja sobib kasutamiseks ka raseduse ning imetamise ajal
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69€, kui tellid üle 35€
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi
Tootekood: 4744693010309 Kategooriad: , , , ,
(1 arvustust)
17.90
-10%
UUS!

KOLLAGEENI SUPERKOMBO: 3 KUU VARU (3x300g) + TASUTA saatmine

Kollageen, mis aitab taastada sinu naha ilu ja juuste elu. Lihtsasti kasutatav ja kiire toimega.

 • Kombo sisaldab marjaseid kollageeni supersegusid: kodumaise aroonia ja goji maitsega kollageen, kollageen vaarikaga ning kollageen kodumaise tikri ehk karusmarja maitsega.
 • Kombona ostes tuleb paki hind soodsam: 23.30€ (org. 25.99€)!
 • Kõrgema klassi kollageen, mis on pärit vabalt kasvatatud veistelt ja kemikaalide vabalt töödeldud
 • Üle 10 000 tulemustega rahuloleva kollageeni kliendi
 • Mahemarjadelt pärit C-vitamiini sisaldus aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustamisele
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%). Räägitakse, et see on piisav kogus üheks päevaks
 • Ühest pakist 300g jagub muretult terveks kuuks (30 portsjonit pakis), seega 3x300g = 3 kuu varu
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid ja sobib kasutamiseks ka raseduse ning imetamise ajal
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69€, kui tellid üle 35€
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi
Tootekood: A00187 Kategooriad: , , ,
77.70 69.90

Kas kollageeni võib lisada ka sooja joogi sisse?

Võib. Kollageen ei ole temperatuuritundlik. Kollageeni saadakse keetmise tulemusel, seega sobib see kasutamiseks isegi keevas vees.

Kas ärritunud soole sündroomi puhul võib tarvitada kollageeni?

Ärritunud sool on tasakaalust väljas ja põletikuline, mistõttu soole kaitsekiht on vigastatud, bakteriaalne keskkond suuresti hävinenud ja vajab taastamist. Kollageen meie kehas on üks tööriist, mis võib aidata taastamisprotsessile kaasa.

Kui kollageen peaks tekitama puhitusi, siis jaga kogused väiksemaks, et seedimisele leevendust pakkuda.

Kas alla 18-aastane võib kasutada kollageeni?

Millisest vanusest alates soovitate kasutada?

Võib. Kahju see ei tee. Küll aga peaks 18-aastase organism töötama täiskäigul ning keha võime kollageeni toota peaks olema maksimaalne.

Kollageeni tootmine kehas hakkab vähenema alates 25. eluaastast, siis on soovitatav hakata ka tasapisi kollageeni tarbimist tõstma, näiteks toidulisandina.

Kirjeldage kollageeni maitseid: millise maitsega need on?

Millist soovitate kõige rohkem?

Ühte konkreetset me ei soovita, sest maitsemeeled ja eelistused on erinevad. Nii nagu mõnele meeldib vaniljejäätis ja teisele šokolaad, nii on ka meie kollageeni maitsetega.

Meil on kokku neli erinevat maitset:

 1. Vaarika kollageen – segusse on lisatud ka mustsõstraid ning selle maitse on värske ja marjane, kuid peamiselt domineerib vaarikamaitse. Kes meist ei armastaks kodumaiste magusate vaarikate maitset! See on imeline nii veega tarbides kui ka pudru peale puistates.
 2. Karusmarja kollageen – karusmarjad ehk tikrid on oma olemuselt hapukad, särtsu annavad lisaks juurde veel mustsõstrad. See on tõeline maitseelamus ühes pakis, mis meenutab päikselist Eestimaa suve, mil nopid aiamaal põõsast tikreid ja mustsõstraid otse suhu. Kui eelistad magusale hapukat, siis see on sinu jaoks!
 3. Toorkakao kollageen – segus on ka vaarikad ja mustsõstrad, mis teevad sellest iga šokohooliku magusa unistuse. Jood kuuma veega ning saad mõnusa kakaokokteili. PS! Toorkakao on üks kõige väekam tervisetoit, mis tõstab endorfiinide taset organismis. Hea tuju lisaks muule garanteeritud.
 4. Aroonia ja goji-marjadega kollageen – goji-mari ja aroonia mõjuvad omavahel väga mahedalt, see on täiuslik kooslus: mitte liiga magus ega liiga hapu. Segada võid seda absoluutselt kõigega või süüa otse pakist, sest selle maitse sobib kõikjale.
 5. Liigeste kollageen + MSM – MSM pulber on teada-tuntud oma kibeda maitse poolest, kuid kui segada seda kuuma veega siis avalduvad kollageeni segu marjasus. Nii maitseb ta nagu ehe vanaema mustasõstra soe kissellijook!
UUS!
(9 arvustust)
15.90

“Move fast” liigeste kollageen + MSM (300g)

“Move fast” liigeste kollageen + MSM on meie klientidel juba häid tulemusi näidanud.

Naksuvad liigesed liikuma!

 • Kodumaise musta sõstra maitseline kollageen
 • Kõrgema klassi kollageen, mis pärit vabalt kasvatatud veistelt ja kemikaalide vabalt töödeldud
 • MSM on oluline kollageeni moodustamiseks ja suurendab liigeste paindlikkust
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%) ja 1500mg MSM (15%).
 • Ühest pakist 300g jagub muretult terveks kuuks (30 portsjonit pakis)
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69€, kui tellid üle 35€
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi
Tootekood: 4744693010460 Kategooriad: , , , ,
(9 arvustust)
15.90
-10%
UUS!
Hinnanguga 0 / 5
35.80 32.20

Kollageeni MINIKOMBO: kaks ühes (2x150g)

Kollageen, mis toetab sinu naha, juuste, küünte ilu ja tervist. Sinu igapäevane ilurutiin, mis on maitsev, lihtne ja toimiv!

 • Kollageeni minikombo sisaldab: 1 vaarika kollageeni segu ning 1 aroonia ja goji kollageeni segu (150g) Sellest jagub üheks kuuks!
 • Kombona ostes tuleb paki hind soodsam: 16.10€ (tavahind 17.90€)!
 • Kõrgema klassi kollageen, mis on pärit vabalt kasvatatud veistelt ja kemikaalide vabalt töödeldud
 • Üle 10 000 tulemustega rahuloleva kollageeni kliendi
 • Mahemarjadelt pärit C-vitamiini sisaldus aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustamisele
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%).
 • Ühest pakist 150g jagub muretult pooleks kuuks (15 portsjonit pakis), seega 2x150g = 1 kuu varu
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid ja sobib kasutamiseks ka raseduse ning imetamise ajal
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69€, kui tellid üle 35€
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi
Tootekood: A00185 Kategooriad: , , , ,
35.80 32.20
-10%
UUS!

KOLLAGEENI SUPERKOMBO: 3 KUU VARU (3x300g) + TASUTA saatmine

Kollageen, mis aitab taastada sinu naha ilu ja juuste elu. Lihtsasti kasutatav ja kiire toimega.

 • Kombo sisaldab marjaseid kollageeni supersegusid: kodumaise aroonia ja goji maitsega kollageen, kollageen vaarikaga ning kollageen kodumaise tikri ehk karusmarja maitsega.
 • Kombona ostes tuleb paki hind soodsam: 23.30€ (org. 25.99€)!
 • Kõrgema klassi kollageen, mis on pärit vabalt kasvatatud veistelt ja kemikaalide vabalt töödeldud
 • Üle 10 000 tulemustega rahuloleva kollageeni kliendi
 • Mahemarjadelt pärit C-vitamiini sisaldus aitab kaasa kollageeni normaalsele moodustamisele
 • Supilusikatäis annab sulle 6g puhast kollageeni (60%). Räägitakse, et see on piisav kogus üheks päevaks
 • Ühest pakist 300g jagub muretult terveks kuuks (30 portsjonit pakis), seega 3x300g = 3 kuu varu
 • Tervisesegu ei sisalda gluteeni ja laktoosi.
 • JAMAVABA toode ei sisalda lisaaineid ja sobib kasutamiseks ka raseduse ning imetamise ajal
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69€, kui tellid üle 35€
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi
Tootekood: A00187 Kategooriad: , , ,
77.70 69.90

Mis aitab kollageeni efektiivsemalt omastada?

Kõige olulisem kaaslane kollageenile on C-vitamiin, mis on ülioluline kollageeni sünteesiks meie kehas. Meie kehas algab kollageeni tootmine prokollageenist, mis koosneb glütsiinist ja proliinist.

Prokollageeni moodustumise protsess nõuab aga toimimiseks lisaks ka C-vitamiini ja vaske. C-vitamiini leidub kõige rohkem mustsõstardes ja marjades, aga näiteks ka paprikas, kibuvitsas ja petersellis. Vaske leidub toorkakaos ning pähklites ja seemnetes. Lisaks aitab kollageeni omastamisele kaasa ka biotiin.

Mis tüüpi kollageen on teie tervisesegudes?

Kas 1., 2. või 3. tüüpi? Mis vahe neil on? Millist kollageeni tüüpi peaksin eelistama?

Oma toodetes kasutame 1. ja 3. tüüpi kollageeni.

 1. tüüpi kollageeni valmistatakse nahaalusest koest, luudest, organitest.
 2. tüüp moodustab naha, luustiku, kõhrede, sidemete ja naha struktuuri. Seda saadakse looma ja kala nahastruktuurist (naha/soomuste all olevast aluskoest).
 3. tüüpi kollageen on valmistatud kõhredes ning asub kollageen kõhrede vahel. See tüüp pakub n-ö pehmendust. Just nagu auto amortisatsioon, et liikumine oleks sujuv ja liikumisest tulenev põrutus raamile (meie puhul siis luustikule) edasi ei kanduks. Toodetakse loomade kõhredest.
 4. tüüpi kollageen valmistatakse naha- ja veresoonkonna sisesest struktuurist (sarnane 1. tüübi kollageenile) 3. tüüp toetab suuresti lihaste, arterite ja organite struktuuri. Toodetakse eelkõige loomade veresoonestikust ning seedetraktist.

90% inimkehas olevast kollageenist on 1. tüüpi, mistõttu oleme oma toodetes keskendunud ka enamasti just 1. tüübi kollageenile.

Kuna 1. ja 2. tüüpi kollageeni ei soovitata koos võtta (kuna mõjutavad teineteist nii palju, et keha võimekus kollageeni omastada väheneb) ja 2. tüübi osakaal kehas on väike, siis ei ole me 2. tüüpi kollageeni oma toodetesse lisanud.

Oma toodetes kasutame me rohumaa veisest saadud 1. tüüpi kollageeni. Kuna see kollageeni tüüp on kõige suurema osakaaluga meie kehas ning see kandub suuremal või vähemal määral igasse kehaosasse.

Lisaks on meie jaoks oluline kollageeni kvaliteet ja puhtus, ning just selle tüübiga suudame oma klientidele pakkuda kõige kõrgemat kvaliteeti.

Liigeste kollageen + MSM segu

Mille poolest see erineb meie tavapärasest kollageenist?

Milleks on MSM hea?

Kuigi kollageeni tüüp on neis toodetes läbivalt sama, on just teiste toorainete lisamine see, mis muudab segu funktsionaalsemaks ja sellest lähtuvalt on siis kas nahale või liigeste osadele suunatud.

Liigeste kollageenile oleme lisanud eestimaiseid marju, neis on C-vitamiini sisaldus (ülioluline komponent kollageeni sünteesiks) ning mõningaid eksootilisemaid tervisetoite, pakkumaks tuge vajalike mineraalide ja vitamiinide näol.

Kollageen liigestele

Oluliseks komponendiks liigeste kollageenis on MSM-pulber ehk metüülsulfonüülmetaan, mis mängib kehas väga olulist rolli kollageeni tootmisel (MSM on ajendatud transglutaminaas, mis on vastutav rakuvälise maatriksi kollageenvalkude ristsidumise eest; viide ingliskeelsele teadusuuringule siin.  Lisaks võib stimuleerida MSM teatud tüvirakke luu formatsiooniks. 

Samuti on MSM tõestanud ennast väga tõhusalt liigesevalude ja osteoporoosi (luude hõrenemine) leevendamisel. Kuigi MSM võimekus sellega toime tulla on mitmes kliinilises katses korduvalt tõestatud, ei suuda teadus selle täpset toimeprotsessi veel senini selgitada ( viide uuringule).

Kollageenpeptiidi blenderdamine ja selle kahjulikkus

Kuigi see ei ole veel 100% teaduslikult tõestatud, siis on viimasel ajal teadusringkonnas palju juttu sellest, et proteiine (eriti just kollageeni) ei tohiks blenderdada, kuna see lõhub kollageenipeptiidi (aminohappeid) nii palju, et need ei suuda kehas toimida just nii efektiivselt nagu ette nähtud. 

Nagu öeldud, siis praegu veel  seda väidet sajaprotsendiliselt kinnitavad viited meil puuduvad, kuid oleme seda meelt, et kui selles suunas on tugevad kahtlused, siis milleks riskida?

Pigem soovitame kollageeni segada vedelikesse, kasutades mõnda vähem mehaaniliselt keerlevat instrumenti (näiteks lusikas ja seda juhtiv käsi), sest nii saame kindlad olla, et tarbitav kollageen on suuteline tegema just seda, milleks seda tarbitakse.

Allikad: 

 1. Huffington Post: Anti-Aging Part One: The Importance of Collagen
 2. National Center of Biotechnology
 3. Vegan-kollageen: Healthline
 4. Kollageeni ja C-vitamiini seos: National Center of Biotechnology

Kommentaar postitusele “Kõik, mida peaksid teadma kollageenist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga