TASUTA tarne Eesti piires tellimustele alates 35€ 🚚

Kuidas keemiavaba kodulõhnastaja valmistamine alustas ettevõtjakarjääri ja pani aluse Ruth Terrase brändile

Me kõik teame seda võrratut tunnet, kui pärast pikemat eemalolekut saabub koju ning tuttav lõhn sinu meeli emmates tervitab. Kristen Terasmaa-Labo jagab oma kogemust ning heidab valgust küsimusele, kui kaua peaks kodulõhnastaja kestma, millised peaksid olema lõhnapulgad ja kuidas teha kindlaks, et see tervisele kahjulik pole.

Kuidas saab alguse teekond, mis viib keemiavaba ja loodusliku kodulõhnastajasarja loomiseni?

Põhjus oli tegelikult väga lihtne, tingitud isiklikust soovist kodulõhnastaja oma koju tuua, kuid poest ringi vaadates pidin pettuma – paki peal oli ilus jutt, aga nuusutades sain aru, et pole ikka üldse naturaalne lõhn. Ja kui jutt oli ilus, siis koostisosades polnud midagi ilusat, pigem tekkis tunne, et need ained ei peaks küll kellegi koduses õhus ringi lendama.

Seega tundus mõistlik härjal sarvist haarata ja ise lõhnastaja valmistamist proovida?

Jaa, esimese katse tegin Teach Yourself lühikursuse abiga, kus õpetati videos, kuidas ise teha kodulõhnastajat. Pean tunnistama, et ma ei saanud, aru, kas mina olen nüüd saamatu, või siis on milleski muus asi, kuid õpetuse järgi tehtud lõhnastaja ei teinud üldse seda, mis oli tema peamine eesmärk – lõhnata. Eks seal õpetuses oli muidugi nii, et osta grilltikud, lase pudelisse natuke mandliõli, pisut piiritust ja mõned tilgad eeterliku õli ning siis peaks lõhnama nagu päris, aga paraku sellist tulemust mina vähemalt ei saanud. Nüüd hiljem muidugi võin ma öelda, et ei sobi selleks ei grilltikud ega ka mõni tilk eeterliku õli.

Aga see, et esimene katse päris soovitud tulemust ei andnud, püssi põõsasse ei saatnud eks?

Jah, võib nii öelda küll, sest siis hakkasin ma sellega tõsisemalt tegelema, nii nagu peab. Harisin end põhjalikumalt ning soetasin kvaliteetse tooraine, mis ongi mõeldud kodulõhnastajate tegemiseks ning neid kombineerides hakkasin otsima just neid lõhnu, mida tahaksin ise tunda ja ka teistega jagada. Mul on ka lähiringis üks inimene, kellel on keemias doktorikraad, tema käest olen palju nõu saanud nende asjade kohta mis on keerukam kui põhikooli keemia. Igasugu terminid, ainete nimetused, klassid ja kõik see mis jääb nö tagatubadesse. Ja enne mainitud grilltikkude asemel käivad lõhnastajas loomulikult rataanist pulgad, mis on seest peenikeste kanalitega, et lõhna endasse imeda ning pärast seda ruumis levitada.

Keemiavaba kodulõhnastaja valmistamine pani aluse Ruth Terrase brändile pilt 2
Just selline näeb välja eeterlike õlidega katsetamine ja uute kombinatsioonide avastamine.

Kui rääkida kvaliteedist, mis Ruth Terrase kodulõhnastajate, või kasvõi eeterlike õlide puhul, kvaliteet üldse tähendab?

Ükski tootja ju ei räägi, et tema toode on ebakvaliteetne. Eeterlike õlide puhul tähendab kvaliteet minu jaoks seda, kuidas see saadud on ning kas sinna on lisatud veel mingeid lisaaineid, näiteks sünteetilisi aroomaineid, värvaineid, säilitusaineid või veel midagi. Enamasti saadakse eeterlikud õlid aur destillatsiooniga või pressimise teel. Järgmine asi on kangus, kui kanged need eeterlikud õlid on. Sest näiteks aurdestilastiooniga jääb tahes tahtmata ka mingi pisike kogus vett eeterlikku õlisse. Ka selle vee saaks sealt välja, kuid selleks on vaja kasutada väga karme ja ohtlike kemikaale, kuigi ka see eraldatakse sealt, kuid võivad jääda ikkagi mõned jäägid ja jäljed, ning kogu see töötlus on hullem kui tilgake vett.

Ruth Terras kodulõhnastajad on ka väga vastupidavad, seda just tänu sellele, et ma ei pane alkoholi. Alkoholil on ka omad võlud, nii saab lendama panna ka neid eeterlike õlisid, mis muidu kodulõhnastajas ei toimiks, kuid varjuküljeks on see, et kodulõhnastaja saab kordades kiiremini otsa. Ning see ongi üks põhjus, miks mõned kodulõhnastajad juba paari päevaga otsas on. Alkoholi ma näiteks oma lõhnastajates ei kasuta üldse, kuigi see on eeterlikest õlidest kõvasti odavam ja saaks nö säästa.

Kui Eestis peetakse tihti Ruth Terras kodulõhnastajaid kalliks, sest inimestel on ees kogemused kodulõhnastajatega, mis on saanud paari päeva ja nädalaga otsa. Käisin just Soomes Habitare messil ja seal tehti suured silmad eeterlike õlisid nuusutades, et selle hinnaga on võimalik saada nii häid ja tugevaid eeterlike õlisid, mis kaua kestavad.

Kas on mingit viisi, kuidas teha kindlaks, kas lõhnastajas on ikka kvaliteetsed koostisosad? Kas lõhnastaja eluiga ka sõltub sellest?

Üks võimalus on ise nuusutada, üldiselt saab üsna hästi aru, kui oled kord juba korra mõnda Ruth Terrase lõhnastajat tundnud, siis edaspidi on selge võrdlus olemas. Teine nõks on see, et kui pakendi peal on lõhn, mida ei ole võimalik eeterlikest õlidest luua, siis tasub valvas olla. Näiteks cafe late’st või meresoolast ei anna väga eeterlikku õli teha, seega siis tekib kohe küsimus, et kuidas see lõhn on saavutatud. Mis aga kestvusesse puutub, siis see sõltub suuresti sellest, kui tihti lõhnapulki ümber keerata ja kui palju pulki üldse pudelisse panna, kui keerad iga päev, siis kulub kiiremini, kord nädalas, jätkub kauemaks. Tihti tehakse see viga, et pannakse kõik pulgad pudelisse ning siis tundub lõhn liiga kange või unustatakse pulkasid pöörata ning kodulõhnastaja enam ei lõhna. Ruht Terrase kodulõhnastaja kestab sõltuvalt sellest siis paarist kuust kuni aastani. See sõltub lõhnast, pulkade arvust ja pööramise sagedusest

Keemiavaba kodulõhnastaja valmistamine pani aluse Ruth Terrase brändile pilt 3
Tagasihoidlik pudel, mis peidab endas aja lõhna saladust ning on kohe valmis seda maailmaga jagama.

Kui inimene teie loodud kodulõhnastajaid nuusutab, mida ta tunneb? Kas sellel lõhnal on ka mingi sügavam tähendus?

Muidugi, Ruth Terrase kui brändi eesmärk on anda inimesele üks väga kindel kogemus, ja selleks on vastus küsimusele “Kuidas lõhnab aeg?”. See tähendab, et igal päeva osal võiks mingi oma kindel lõhn olla, näiteks Ruth Terras 4.55AM kodulõhnastajas ongi see varahommikune värskus ja energia, mida tunneme, kui tõuseme koos päikesega. Õhtuse poole pealt oleks 7.19PM Pure and Cozy, kui oled päevased toimetused ära teinud ja võtad õhtul aega iseendale, et rahulikult puhata.

Kas mõni nendest lõhnadest on ka sinu enda isiklik lemmik?

Nad kõik on mulle armsad, aga minu isiklik lemmik oleks 7.19PM Pure and Cozy, selle lõhnaga tuleb mulle silme ette pilt et, on jõulud, pere saab kokku kuuse ees, küünlad põlevad ja akna taga langeb lund, siis meenutab see veel vanaema kootud käpikuid ja päkapikke, soojust ja hubasust, rõõm.

Teine pilt mis sellega kangastub, on see, et ma olen sellises vanamoelises nikerdustega kiiktoolis kusagil maamõisas ja kamina ees, kus põleb hubane tuli ning tuba on soojust täis, käes on raamat ja kõrval konjakiklaas, kuigi ma konjakit ei joo.

Keemiavaba kodulõhnastaja valmistamine pani aluse Ruth Terrase brändile pilt 4
Lõhnastaja ainulaadne sisu riietatud Ruth Terrase brändi värvides väärikasse vormi.

Öeldakse, et ainult heast tootest ei piisa. Milliste väljakutsetega Ruth Terrase brändi luues oled kokku puutunud ja kuidas on õnnestunud neid ületada?

Kindlasti on väga õpetliku ja arendava kogemusega tegemist, aga näiteks turundus on selline ala, milles ma hetkel end väga kindlalt ei tunne. Sotsiaalmeedia ja kõik see pool, minu jaoks keeruline. Olen aru saanud, et ühtegi edukat firmat ei ehitata ülesse üksi. Esimene taipamine oli see, et ma vajan raamatupidajat. Tänaseks on mul ka imeline kujundaja, kes on loonud kogu Ruth Terras visuaalse poole, logost kuni pakenditeni. Alguses küll proovisin ise Canvas teha kodulõhnastajate silte. Arvasingi et on jube head, kuid trükikojas selgus, et valitud hall näeb välja nagu tüüpiline Eestimaa sügis ning isegi roosa kuld ei päästa seda. Trükikojas pakuti, et teeks tumesinise ja kullaga ning kuna tumesinine on minu jaoks juba aastaid uus must olnud, siis oli otsus kerge tulema.

Olen aru saanud, et pidev eneseareng on absoluutselt vajalik, et olla edukas juht ja looja. Kohe algab mul umbes kuuajane Äri kasvatamise mentorkoolitus ning uue aasta alguses on plaan liituda veel ühe programmiga.

Lisaks lugemist

Jaga arvamust