Kati Suun 2021 Boost Yourself Relax rutiin

Tugeva vaimse tervise teekond koos Relax rutiiniga- vaimse enesejuhtimise koolitaja Kati Suun soovitused


Vaimse enesejuhtimise teemaliste raamatute autor Kati Suun jagab vaimse tervise kuu raames mõningaid  nippe, kuidas end vaimselt tasakaalus hoida ja produktiivsem olla.

Kodukontoris ja -koolis tuleb vaimsel tervisel silm peal hoida

Maailma Terviseorganisatsioon WHO on kinnitanud, et depressioon on praeguseks tõusnud töövõimetuse põhjustajatest kaalukale esikohale ning ka meie Tervise Arengu Instituut kuulutas välja, et märtsikuu fookuseks on vaimne tervis: kriisidega toimetulek.

Toon välja mõned soovitused, kuidas märtsikuu kodukontorites ja piirangutega segasel ajal enda vaimsele tervisele mõeldes kergemalt üle elada.

Seda, et ilm on segamini paisatud ja valitseb teadmatus, teame me niigi – lapsed on kodus, vanemad ka. Ilmselgelt toob see nii mõnelegi meist kaasa kõrgema vaimse stressiseisundi, kui füüsiline ja vaimne tervis välja kannatab. Personaalne ruum on vähenenud, sotsiaalsus piiratud, teadmatus kaotab motivatsiooni tegutseda. Piirangud väsitavad meie vaimsust.

Aga ometi on seda kõike vaja, et päikese soojenemisega sulaks ka piirangud ja kaoks meie elu pausile pannud viirus. Selleks, et tulla õigel hetkel jälle tavaellu energilise, terve ja rõõmsana, peaksime mõtlema sellele, kuidas iseenda vaimsust kohe siin ja praegu toetada. Kõige suurema töö oma vaimse heaolu nimel saame ära teha meie ise –hea vaimse enesejuhtimise oskuse kaudu.

Päeva alguses on alati sinu valik, milliseks sa selle häälestad

On teaduslikult tõestatud, et kui alustame oma hommikut sotsiaalmeedias või uudisteportaalides,  langeb meie efektiivsus automaatselt 20%. Nimetan ise hommikust meeleseisundit „Käsna-Kalle ajaks“ – oleme kui kuiv käsn, mis imab sisse esimese informatsiooni, mida me talle pakume ja vastavalt sellele häälestame ka oma päeva. Miks mitte kasutada esimest hommikutundi sotsiaalmeedia ja uudiste lugemise asemel millegi uue õppimiseks, eesmärkide seadmiseks või enda vaimse heaolu loomiseks meditatsiooni või võimlemise kaudu.

Lülita enda päevakavasse mistahes liikumine – hoia oma tervist

Väidetavalt peaks iga inimene liikuma vähemalt 30 minutit päevas. See on minimaalne aeg. Kui soovime aga täisväärtuslikku elu elada, peaks see aeg olema vähemalt kahekordne. Minimaalselt panustades saame minimaalsed tulemused. Vana hea „terves kehas terve vaim“ on üks lihtsamaid ja tähtsamaid deviise, mida  järgida. Leia motivatsiooni liikuda ka piirangutest hoolimata. Oleks ju kahju, kui me seda aega enda heaks ära ei kasutaks ja nii võib-olla isegi eluaegseid terviseprobleeme ei ennetaks. Seega leia aega jalutamiseks, treenimiseks – mis tahes viisil liikumiseks. Inspiratsiooni leiad Boost Yourselfi kampaaniast #minavalinliikumise, millega juhitakse tähelepanu liikumise olulisusele.

Sünkroniseeri oma to-do list enda ajakava ja kindlate harjumustega

Töö käib edasi, aga keskkond on muutunud. Kõige selle taustal eeldatakse, et inimesed – nii suured kui väikesed on sama produktiivsed kui varem, kuigi meid igapäevaselt ümbritsev on muutunud. Segajaid on kodus rohkem – pesemata pesu, valmistamist ootav õhtusöök ja koristamata toad. Segajate vastu aitab päevarutiini tekitamine, sellise, nagu oli varem töö- või koolikeskkonnas. Rutiin vähendab ärevust. Ole oma aja peremees, õpi koostama nutikaid tegevuskavu, kanna kodukontoris viisakaid tööriideid ja sul ei tule tööajal põrandapesu mõttessegi!

Leia tore rutiin, mis aitab sul stressiseisundist välja tulla

Kuigi stress on meile kõigile eluliselt vajalik kohanemisreaktsioon, mis võimaldab meil toime tulla kõrgenenud nõudmistega ja koondada ohtlikes olukordades energiat ja tugevdada organismi, peame aru saama, et pidev stress on organismile kurnav, sest stress paneb organismi tootma kortisooli. See surub imuunsüsteemi vaikselt maha ning paiskab vereringesse sekunditega juurde glükoosi, tagades kehale seeläbi optimaalsed tingimused ohtliku olukorraga hakkama saamiseks.

Krooniline ehk pidev stress hoiab veres kortisooli taset kõrgena. Ajapikku kahjustab stressihormoon rakke, immuunsüsteemi toimimine nõrgeneb, ilmnevad ka füüsilised sümptomid. Kahjuks hoiavad paljud inimesed end peale tööpäeva kunstlikult stressiseisundis edasi – mõeldes järgmise päeva tööasjadele, lugedes negatiivseid uudiseid ja muretsedes asjade pärast, mida ei pruugi tegelikult juhtudagi.

Sel ajal kui kogu maailm on nii tõsine ja kõik uudisteportaalid on täis numbreid, piiranguid, konflikte ja koledust, on meil siiski igapäev võimalus valida. Me saame asju natuke kergemalt võtta, üksteisele helistada ja nalju rääkida, raskel ajal sõbra tuju üleval hoida. Ka sõjaajal armastati, naerdi ja kallistati – on üks vana hea ütlemine. Eesmärgiks võiks olla ka rasketel aegadel meel tööpäeva lõppedes kroonilisest stressist lõõgastumise staadiumisse tuua. Olgu selleks hea raamat, jutuajamine sõbraga, hea treening, mistahes põnev hobi või allpool kirjeldatud Relax-rutiin.

Näiteks meie pere reegel on vaadata igal õhtul kaks osa komöödiasarjast „Kaks ja pool meest“ või mõned totrad blogipostitused, mis on kohati nii jaburad, et veel järgmisel päeval töölauagi taga tuleb naer peale. Huumor on üks viis, kuidas stressitase alla tuua.

 

VIIS MÕTET, MILLEST ALGAB TEADLIK TUGEVA VAIMSE TERVISE TEEKOND

 1. Kasuta enda häälestamiseks erinevaid nippe – näiteks lõhnu! Kasuta eluruumides erinevaid eeterlikke õlisid – aroomid aitavad end kiiresti ümber häälestada. Nii annab näiteks rohelise mandariini lõhn kontorilaual üsna kiiresti mõnusa energiadoosi ja ergutab.  Rahustav lavendel magamistoas aitab aga paremini uinuda ja sandlipuu negatiivseid energiaid puhastada. 
 2. Arenda oma to-do list’ide süsteeme  – ära kuhja end erinevatesse kohtadesse kirjutatud tööülesannete ja tegemist ootavate mõtetega üle. Tõelised tulemused saavad sündida ainult järjepidevusest ja meisterlikust planeerimise oskusest. Üks parimaid õpetajaid selles valdkonnas on David Allen ja GTD meetod (Get Things Done – the art of stress-freeproductivity). Ära kohe raamatut ostma torma, vaid tutvu tasuta artiklitega siin. 
 3. Saa aru, et oled see, mida sa sööd–Tartu ülikooli emeriitprofessor ja meditsiinidoktor Selma Teesalu kirjutab raamatus „Isikupärane toitumine ja soolestik“ , et 80% õnnehormoonist moodustub soolestikus. Seega peaksime pingelisel ajal eriti jälgima, mida sööme. Raamat annab hea ülevaate alahinnatud toitudest, mida võiksime oma soolestiku heaolu nimel rohkem või targemalt süüa.
 4. Ära unusta, et vaimne pingutus nõuab taastumise aega– nii nagu inimene peab taastuma peale füüsilist treeningut, peab ta taastuma ka pärast vaimset pingutust. Luba päeval endale infovabu pause, kus sa lihtsalt oled, hingad, jälgid loodust. Aju vajab hapnikku. Seda ideed illustreerib hästi järgmine ingliskeelne mõte: „Be a human-being not human-doing!“

 5. Kui tunned pidevalt ärevust, siis kasuta kord päevas RELAXIrutiini ja tee seda järjepidevalt

  • Tee endale üks vaimset tervist tasakaalustav smuuti, lisajuurde Boost Yourselfi Relax tervissegu. Segu sisaldab lõõgastumist soodustavat ashwagandhat ja hormoone tasakaalustavat makat ehk mugulkressi.
  • Võta oma smuuti, leia üks vaikne koht ja tee üks10-minutiline teadveloleku harjutus, kus sa lihtsalt oled. Naudi vaikust, hingad värsket õhku– ehk ole humanbeing, mitte humandoing.
  • Ja korda kõva selge häälega iseendale: minu vaimset tasakaalu ei mõjuta see, mis meie ümber juhtub, vaid see, kuidas mina ise sellesse suhtun!

Kati Suun

Vaimse enesejuhtimise koolitaja, autor ja õppejõud

-15%
UUENENUD!
(17 arvustust)
16.90

Relax tervisesegu (200 g)

 

 • Ashwagandha soodustab lõõgastumist, aitab kaasa heale unele ja üldisele tasakaalule kehas.
 • Maka ehk mugulkress, mida on nimetatud ka Peruu ženšenniks, soodustab hormonaalset tasakaalu.
 • Maka aitab üleminekuea vaevuste korral.
 • 1 supilusikas (13 g) sisaldab 2000 mg maka juurt ja 667 mg ashwagandha juurt.
 • Lisa Relax tervisesegu smuutile, pudrule, mahlale, sobib kasutamiseks koos teiste toodetega.
 • Toode ei sobi lastele, rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele.
 • Gluteenivaba.
 • JAMAVABA toode: ei sisalda lisaaineid.
 • Tasume sinu eest saatmiskulu 2.69 €, kui tellimuse summa on üle 35 €.
 • Registreeru Boost Yourselfi püsikliendiks ja teeni iga ostuga 5% raha tagasi.
Tootekood: 4744693010415 Kategooriad: , , ,
(17 arvustust)
16.90

Kommentaar postitusele “Tugeva vaimse tervise teekond koos Relax rutiiniga- vaimse enesejuhtimise koolitaja Kati Suun soovitused

 1. Pingback: Meedia, artiklid, tehtud tööd

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga