Boost Yourself maastikujalgrattur Janika Lõiv

Kahekordne Eesti meister Janika Lõiv: “Supertoidud on päästnud mu toitumise ja tervise!”


Mina olen Janika, olen maastikujalgrattur. Kuulun Eesti maastikuratturite koondisse ning mu üks eesmärk on pääseda esimese Eesti naismaastikuratturina olümpiamängudele.

Seega viimased neli aastat olen täielikult pühendunud maastikuratta olümpiakrossis maailma parimate sõitjate sekka jõudmisele. Sporti olen teinud pikalt, kuid rattasõitu alustasin täiesti nullist, olles Eestis n-ö mitte keegi. Tänaseks olen kahekordne Eesti meister ja hetkel maailma edetabelis 15. kohal.

Viimastel aastatel olen kogu talve veetnud koos oma abikaasa ja koeraga Hispaanias, kus on ideaalsed tingimused treenimiseks ja võistlustel osalemiseks, et koguda vajalikke punkte olümpiale pääsemiseks.

Lisaks maastikurattasõidule tegelen graafilise disainiga, millega teenin raha, et võimaldada endale treenimist ja võistlemist. Tööd ja treenimist ühendada on üpris keeruline, kuid hea planeerimise, õige toitumise ning suure tahtega on see siiski võimalik.

Minu toidulaual on terve selle aja olnud ka Boost Yourselfi tooted ja smuutid ning ilma nendeta ma enam ei saakski, kuid sellest kõigest kohe lähemalt.

Kuidas leidsid tee enda hobini?

Maastikurattasõiduni jõudmise üheks alguspunktiks võib lugeda aastal 2014 mind tabanud hüppeliigese vigastust, mis tõmbas senisele jooksja karjäärile kriipsu peale. Pidin tegema jooksmisest vaid mõneks ajaks pausi. Mina aga otsustasin minna hoopis ülikooli arhitektuuri õppima ja üldse spordiga lõpparve teha.

Mõni aeg hiljem hakkasin abikaasa õhutusel spordiklubis spinningus käima ning rattaga sõitma. Mõte tipptasemel sporti teha tekkis siis, kui pakkisime abikaasaga 2016. aasta 1. jaanuaril Tallinnas kogu oma elu kokku ja viisime asjad minu vanemate juurde Valka.

Meil polnud vähimatki aimu, mida ja kuidas edasi teha. Panime oma pisikesse autosse rattad, riided ja koera ning sõitsime Hispaaniasse. 2016. aasta maikuus sain tuttavaks oma praeguse treeneri Karmen Reinpõlluga. Tänaseks oleme koostööd teinud enam kui kolm aastat.

Boost Yourself maastikujalgrattur Janika Lõiv

Mis on kõige suuremad raskused ja rõõmud selle juures?

Suurimaks raskuseks võib pidada seda, et ma treenin professionaalsete tippsportlastega samal tasemel, aga selle elu võimaldamiseks pean ma lisaks täiskohaga tööd tegema. See on nii füüsiliselt kui ka vaimselt päris suur väljakutse.

Lisaks on väga raske terve aasta olla eemal perekonnast ja sõpradest. Eestisse satun peamiselt suvel 1-2 nädalaks ning sügisel ka paariks nädalaks.

Kolm aastat tagasi tundus suhteliselt ebareaalne, et võiksin maailma parimatega võrdselt võidu sõita ning olümpiamängudele jõudmine tundus ulme. Täna olen aru saanud, et maailma tipud on ka täiesti tavalised inimesed. Targa treeninguga, õige toitumise ja täieliku pühendumusega on kõik võimalik.

Maailma mõistes pole ma täna veel midagi suurt saavutanud, aga inimesena olen juba täna oluliselt parem. Ratturi elu on viinud mind kokku paljude toredate inimestega, igaüks neist on mulle midagi õpetanud. Ja see kõik jääb minuga kogu eluks, kui ma ka ükskord jalgrattaspordi ära lõpetan – see ongi kõige suurem rõõm!

Milliste terviseprobleemidega oled pidanud silmitsi seisma?

Kõige rohkem piirab mind reflukshaigus, mis sunnib toitumist hoolega jälgima ning dieeti pidama. Kui toitun enda kehale sobivalt, on mao happetase madalam ning stressi kehale vähem. Seeläbi saan ravimitest loobuda ning elada täiesti tavalise inimese elu.

Reflukshaigus tähendab seda, et happeline maosisu tõuseb söögitorusse ja ärritab seda. Maosisu tagasiheitest võivad tekkida erinevad tüsistused – söögitorupõletik, astma, kõripõletik jt. Haiguse sümptomite ja tüsistuste korral on inimese elukvaliteet oluliselt halvenenud.

Refluks avastati mul sel ajal, kui ülikoolis käisin. Juba aastaid enne ülikooli köhatasin pidevalt, olles ise täiesti terve. Lisaks häiris mind see, et magada oli raske – koguaeg oli tunne, et miski on hingamisteede ees.

Lõpuks hakkasin muretsema ja üritasin arstide abiga välja selgitada, et mis probleem mul on. Käisin vähemalt 5-6 erineva arsti juures. Viimane eraarst, kelle juurde sattusin, uuris minult toitumisharjumuste ja elustiili kohta.

Ta pani mu dieedile, mida oli väga raske pidada. Lisaks pidin vähendama koolist ja spordist tulenevat stressi. Umbes kuu aja pärast köhisin oluliselt vähem ja sain öösiti rahulikult magada.

Boost Yourself maastikujalgrattur Janika Lõiv

Tol ajal olin harjunud sööma väga äärmuslikult. Vahepeal ei söönud mitte midagi, siis jälle õgisin, palju jaksasin. Jõin väga palju mullijooke ja kohvi, sõin šokolaadi. Söömise peale aega raisata ei tahtnud – pigem sõin n-ö jooksu pealt võimalikult kiiresti kõik ära.

Pärast refluksi diagnoosi saamist olen oluliselt teadlikum söömisest ja sellest, kuidas mingi toit kehale mõjub. Söön regulaarselt ja üritan mäluda toidu korralikult läbi. Muidugi ei suuda ma 100% dieeti pidada ka täna.

Ennast täielikult piirates tekib vaimne stress. Seega proovin leida toitumises tasakaalu. Täna ma ei arva, et oleksin haige inimene. Pigem usun, et refluks on mind distsiplineerinud ja see on mulle kasulik, sest muidu oleksin oma tervise ilmselt veel hullemini ära rikkunud.

Kuidas leidsid tee smuutide ja supertoitudeni?

Sportlaste toitumise juures on üks väga oluline osa energia ja valkude taastamine peale raskeid treeninguid või võistlusi. Alguses tarbisin ma n-ö tavalisi valgupulbreid. Samas otsisin koguaeg mõnda sellist toodet, mis sobiks paremini minu seedimisega ning oleks vähem keemilise maitsega. Eks ma olen päris pirtsakas.

Mõned aastad tagasi soovitas mu treener proovida Boost Yourselfi valgupulbreid, mis on taimsed ja looduslikku päritolu. Alguses olin ma muidugi omajagu skeptiline. Kuid kui mõned korrad koos puuviljadega smuutisid tegin, tundus see mulle pigem nagu päris söök, mitte lihtsalt veega kokku segatud valgujook.

Sellest ajast peale on Boost Yourselfi valgupulbrid mul kasutusel iga päev Täna tunnen, et valgupulber omastub koos puuviljadega mu organismis kergesti. Blenderdatud smuutis on puuviljad juba minu eest ära seeditud. Lisan valgu ja väga kiiresti on esimene süsivesikute ja valgu vajadus peale treeningut rahuldatud.

“Ma arvan, et minu puhul ongi just kõige õigem see, et kui ma Boost Yourselfi valgusmuuti ära joon, ei tekita see raskus- või ebamugavustunnet.”

Boost Yourself maastikujalgrattur Janika Lõiv

Millisel hetkel sulle meeldib supersmuutit kõige enam juua?

Kõige rutiinsem elu on mul sügis-talvisel perioodil, kui toimub hooajaeelne ettevalmistus ja treeningmahud on väga suured. Lisaks on pingeline periood töö osas ning kogu aeg tundub, et aega taastumiseks ja puhkamiseks on väga vähe.

Kiirel ajal näeb Janika päevakava välja selline: 

  • Varahommikul äratus ja söök, milleks on enamasti kaerahelbepuder. Ka sellesse võib lisada supertoidusegu.
  • Seejärel teen paar tundi tööd.
  • Esimene rattatreening algab kella 10-11 paiku.
  • Treeningu järel joon kohe supersmuutit, et kulutatud energia võimalikult kiiresti taastada.
  • Lõunasöök on enamasti kodus valmistatud, sest siis tean ise kõige paremini, millest see koosneb.
  • Lõunasöögi järel teen taas tööd.
  • Õhtune treening jõusaalis, millele taas järgneb kohe smuuti.
  • Õhtusöök ja pärast seda teen veel tööd, kui jõudu jagub.
  • Uneaeg

Suvisel perioodil, kui on palju võistlemist, olen tihti oma tavalisest rutiinist väljas. Söögiajad liiguvad sujuvalt vastavalt reisi graafikutele.

Ainus asi, mis on alati paigas – smuuti joon kohe peale treeningut või võistlust, see annab kehale võimaluse kiireks taastumiseks. Võistlustele teen alati oma supersmuuti kaasa, sest iial ei tea, millal võistluskeskusest tagasi koju jõuan.

Janika nipp: smuuti värskena hoidmiseks pane see koos jääga külmakotti.

Janika lemmik supersmuuti

Kuna liigun palju ringi ja pidevalt ei ole käepärast võtta kõiki koostisosasid, mida tahaksin smuutisse lisada, siis olen välja töötanud ühe lihtsa ja kiire retsepti, mida saan alati teha, olenemata asukohast.

Kindlasti kuuluvad mu lemmikute hulka ka Crunchy supertoidusegu ja Berry supertoidusegu.

Boost Yourself maastikujalgrattur Janika Lõiv

Magustoit supertoidust?

Viimasel ajal olen proovinud ka selliseid retsepte, et ei lase kõike blenderiga ära vedelaks smuutiks, vaid riivin puuviljad peene riiviga tassi ja segan kõik koos supertoidusegu pulbriga segamini.

Tulemuseks on mõnus lusikaga söödav magustoit. Nii maitsev!

Mida soovitad teistele?

Nagu elus ikka – et kiiresti edasi liikuda, peab olema tasakaal. See käib minu arust kõige kohta – toitumine, töötamine, treeningud, puhkus. Tasakaalu leidmine ei ole lihtne, kuid äärmustesse kaldumine on organismile ohtlik.

Toitumisel võiks alati tähelepanu pöörata sellele, et toidud oleksid naturaalsed ja looduslikud. Sellisel juhul saab keha kõige paremini kätte vajalikud toitained ja tunned end palju paremini.

Boost Yourself Janika soovitus Boost Yourself

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga