Anne ja Stiil

Detox pole dieet, see on elustiil – Anne & Stiil


Oled hajevil, pea valutab, magad halvasti, nahk on probleemne, seedimine jukerdab? Stella Pinsel (30) otsustas vaevustest vabaneda organismi suurpuhastusega ja sellest eksperimendist ajakirjas Anne & Stiil kirjutada. Kas tõesti on kolmest päevast kasu?!

Olen üks neist, kes suhtub sõnasse “dieet” ninakirtsutusega – teismeeas vaktsiin saadud, enam ei taha, aitäh! Dieeditamine on nõiaring, kuhu on kerge sattuda. Ma ei usu imerohtudesse ega kiirlahendustesse ja pooldan mõtteviisi, et elu on elamiseks ning toit meeldivas seltskonnas liiga hea, et seda mitte nautida. Mulle ju meeldivad sarmikad ja säravad inimesed nende kaalust olenemata, seega miks peaks mu enda kaalunumber olema mingi näitaja või eesmärk? Mida rohkem on inimesed kinni oma kompleksides, seda vähem nad märkavad enda ümber toimuvat ja teisi inimesi. Sestap ma pikka aega ennast ei kaalunudki ning arvestasin mõõte riiete ja enesetunde järgi.

Veebruaris puhkusereisil sain aga aru, et enesetunne ei ole enam ka ideaaltingimustes üldse hea, kõik mu riided venivad salakavalalt ja hotelli­ toa kaal on armutult aus. Mõistsin, et kuigi dieedid ei ole minu jaoks, pean oma elustiilis siiski suur­ puhastuse tegema. Mul ei olnud vähimatki tahtmist hakata garderoobi suurema vastu välja vahetama ning olin juba üle poole aasta olnud hädas igat sorti seede­-ja nahaprobleemidega. Nädala pärast kraapisin toitumisnõustaja ust.

Sain väga teadlikuks, mis koguses tuleks tarbida valke, rasvu ja süsivesikuid, ning oskan pärast kahekuulist piinliku täpsusega toidu kaalumist juba silma järgi koguseid hinnata. See oli vajalik õppe­tund, mille jooksul hakkasin oma keha kuulama. Valikud, mis veel aasta tagasi oleksid tundunud sarjast “kosmos, kui raske”, tulid nüüd lihtsalt. Lülitasin menüüst täielikult välja piimatooted ja alkoholi, aga ikkagi tundus, et midagi pole nagu päris korras.

Läheb asjaks

Vesistasin suud selleri ja avokaado järele, mille peale toitumisnõustaja osavõtlikult pakkus, et ehk ma olin eelmises elus kits. Ei tundu ju päris normaalne, et inimene, kes on rangel magusa­ ja alkovabal režiimil, näeb unes mitte koogikesi, vaid nõtkeid sellereid! Samal ajal juhtusin Facebookis lugema Boost Yourselfi artiklit detoksist, kus kirjutati, et puhastavast smuutikuurist võib kasu olla juhul, kui oled väsinud ja hädas kaalu langetamisega hoolimata dieedist, sind vaevavad keskendumisraskused, isud, sul on tumedad silma­ alused, kehv uni, peavalud, nahaprobleemid (vinnid, lööve, allergia) ning aeglane seedimine. Kui mõttes kaheksa punkti juurde üheksast linnukese tegin ja kõrval olevate smuutipiltide peale suud pühkisin, siis otsustasin, et mu keha tahab taaskäivitust!

Detoksi ehk organismi mürkainetest puhasta­mise kuuri tegemiseks on ohtrasti võimalusi ning sama palju poolt­ ja vastuargumente. Aastaid tagasi proovitud kahenädalane mahlapaast ning popu­laarne nädalane veepaast tundusid nüüd ajutiste ja äärmuslikena. Tahtsin leida midagi, mis sobiks mu elustiiliga ja parandaks püsivalt enesetunnet.

Äkki ongi võimalik elu ilma igapäevase nelja tassi kohvita?

Smuutid supertoitude seguga tundusid sammuna parema tervise  suunas, mitte radikaalse ehmatusena. Tellisin Boost Yourselfi detoks-supertoidu segu, mis sisaldab supertoite organismi puhastamiseks ja tur­gutamiseks: spirulina, klorella, odraoras, nisuoras ja kamu-kamu. Need peaksid varustama keha mineraalainete, vitamiinide ja aminohapetega, puhastama verd, tugevdama immuunsüsteemi ning aitama kehast mürkaineid väljutada.

Kuna seljataga olid 30. sünnipäeva pidustused, ei julenud ma kohe organismi šokeerida ja tegin esialgu ligi kuu “poole kohaga smuutitamist” ehk lihtsalt toitusin tervislikult, asendades üks­kaks einet päevas smuutiga. Aga natuke jäi kripeldama: mis oleks tulemus siis, kui ma proovikski selle kigi ettekirjutuste kohaselt ära?

Seedimist parandav roheline smuuti
Katse kaks

Esimene päev, pühapäev. Nagu nimme läks eelmisel õhtul pidu pikale. Nendin aga kergendusega, et peavalu võiks ka palju hullem olla ja nälga pole üldse. Pärast tõusmist teen kõigepealt sooja sidruni­ vee õunaäädika ja Cayenne’i pipraga ning see maitseb nagu kõige mõnusam jook! Äkki ongi võimalik elu ilma igapäevase nelja tassi kohvita?

Isu tekib alles keskpäeval. Vehin valmis mõnusa smuuti avokaado, pirni, sidruni ja spinatiga, kuhu lisan teelusikatäie rohelist Boost Yourselfi Detoks-segu ja veidi mandlipiima.

Aga juba kahe tunni pärast on kõht tühi. Arvutan kiirelt, et kui ma ka lõuna nüüd  söön, siis õhtuks olen võimeline terve kana hävitama. Otsustan ära järada hoopis nuikapsa ja pean veel poolteist tundi lõunani vastu.

Lõunaks tekib hämmastav energialaks!

Otsustan valmis vorpida ka järgmise päeva smuutid, et oleks kiirelt võtta. Nimelt  sai eelmisel katsel saatuslikuks just kehv toidukordade planeerimine. Seekord hoian varusmuutid külmikus, sest need säilivad värskena kuni 48 tundi. Hädaabiks pistan kotti õuna ja pähklid.

Õhtul nälga pole, õun ja pähklid jäävad puutu­mata. Küll annab endiselt tunda pea, mis tuikab üha teravamalt. Kirjutan selle eelmise päeva veini ja joostes nikastatud kaela arvele.

Ma ei tea, kas tõesti mõjub puhastuskuur nii kiiresti või andis hommikune sidrunivesi eriti hea lisa­ tõuke, aga pärastlõunast õhtuni veedan üsna palju aega WCs. Arvestades, et mu seedimine on muidu aeglasem  kui kilpkonnamaraton, olen eriti rõõmus.

Mis on detoks?

  • Organismi puhastamine mürkainetest (ravimid, alkohol, nikotiin, modifitseeritud toiduained, kemikaalid jne), loobudes ajutiselt tahkest ja töödeldud toidust ning toksilistest ainetest.
  • Organismi puhastumine toimub maksa, neerude, naha, limaskestade, hingamisteede ja lümfisüsteemi kaudu, kuid see võib olla häiritud ja toksiinide pikaajalisem kogunemine viia haiguste tekkeni.
  • Seedesüsteemile ajutiselt puhkust andes suunab keha oma energia intensiivsemalt rakkude parandamisele ja mürkide väljutamisele.
  • Väga tähtis on juua palju vedelikku (vesi, taimetee), see aitab mürkidest vabaneda!

Polegi vaid lust ja lillepidu

Teine päev. Selgub, et eilne mõnusam ja kergem tunne oli illusioon. Hommikul ärgata on eriti raske, lükkan äratust muudkui edasi. Õnneks on smuuti valmis. Suudan end enam-vähem õigeks ajaks esinduslikuks kraasida ja sammud tööle seada. Väljas on vist selle kuu kõige soojem ilm, aga mul on külmavärinad. Nüüd ei ole peavalu enam kerge tuige, vaid meenutab vasardavat päkapikkude armeed mu kolbas. Lisandunud on iiveldus ja kurgunäärmed oleksid justkui paistes.

Meenub, et need on mürkidest puhastumise täiesti normaalsed kõrvalnähud, aga ikkagi on reaalsus ehmatav. Arvasin, et pärast nii mitmekuist peaasja­likult tervislikku toitumist ei tule mul kõrvalnähte. Ilmselt on süüdi need kohviliitrid, millest ma eilseni loobunud polnud…

Mürgiaurus aju üritab mind tööle jõudes auto­maatselt kohvi tegema  suunata. Harjumuse jõud on suur. Haaran juba tassi ja suundun reipalt köögi poole. Siis aga meenub detoks ja keedan hoopis teevett, lastes nukralt piimavahustel latte-­lammastel minema kepsutada.

Meeletuid näljasööste ei ole tänagi, sest smuuti­ ports  on üsna kõhtutäitev, küll aga sisaldab  selline toit tunduvalt vähem energiat, kui olen harjunud päevas tarbima. Trükin smuutiretseptid MyFitess Pali terviserakendusse ja see väidab, et need annavad päevas 1100–1200 kcal. Mu pikkuse (176 cm) ja kaalu (65 kg) kohta on seda ikka üsna vähe.

Käiku lähevad röstimata pähklid, õun ja õhtul sõbranna sünnipäeval ka mõned  värsked maasikad. Kuigi veidi kripeldab, et neid juurde sõin, olen siiski rahul, et kätt tablettide ega kohvi järele ei sirutanud. Tuumapeavalu ei anna eriti järele ka pärast mas­saaži. Endiselt iiveldab, aga rattasõit värskes õhus leevendab natuke kehva enesetunnet.

Kolmandal päeval on juba täitsa inimese moodi tunne. Peavalu hakkab  järele andma  ja seedimine on kõik kolm päeva kiirem olnud. Nägu on hommikuti juba palju klaarim. See süstib enesekindlust küll! Täitsa hea on olla ja uhke tunne ka, et olen võõrutus­ nähtude kiuste vastu pidanud!

Mis kaasneb detoksiga?

  • Esimestel päevadel võib kaasneda tugev peavalu ja nõrkus, külma- ja/või kuumatunne, halb hingeõhk ja kehalõhn, vistrike lisandu-mine näole ja seljale, suurenenud higistamine, sagedasem WCs käimine. Raskematel juhtudel võib esineda näärmete valu (lümfi- süsteem toimetab aktiivselt) ja iiveldust. Kolmandal päeval peaks energiatase tõusma ja kõrvalnähud vähenema.
  • Pärast mürkainetest puhastumist kaasneb tavaliselt ajutine kaalulangus (tahkest toidust loobumise arvel), kerge ja positiivne tunne. Nahk on puhtam ja siledam, energiat rohkem, üldtervise vaevusi vähem. Pärast puhastuskuuri tuleks tavatoidu juurde naasta järk-järgult. Esialgu võib esineda kõhukinnisust ja üldjuhul kaotatud kaal naaseb. Efekti säilitamiseks on vajalik tervislik eluviis.

Detoksist väljumine

Kui varem ootasin pikisilmi, et saaks hommikuks omletti süüa ja kohvi juua, siis neljanda päeva saabudes enam ei isutagi. Teen hoopis ühe hommikusmuuti. Päike paistab, linnud laulavad ja elu on ilus. Ka kaal on viimase 13 aasta madalaim! Kolme smuutipäevaga on kukkunud veel kilo, näen nüüd müstilist numbrit 64,2. Suhtun sellesse skeptiliselt, et no vaatame seda asja, kui ma tavatoitu sööma hakkan.

Detoksi eesmärk ei peaks olema kaalu­langus – see on pigem meeldiv boonus. Hoopis õnne­likum olen selle üle, et mul pole pärast puhastuskuuri eriti pea valutanud ja ka seedimine on kiirem kui enne.

Nädal hiljem lisandub pool kilo, kuid see mind ei morjenda. Detoksi eesmärk ei peaks olema kaalu­ langus – see on pigem meeldiv boonus. Hoopis õnne­likum olen selle üle, et mul pole pärast puhastuskuuri eriti pea valutanud ja ka seedimine on kiirem kui enne. Jah, õhtuti punast veini ja pastat nautida on mõnus, aga tunda end energilise ja säravana on palju mõnusam! Nii mõnelgi hommikul teen endale  päeva alustuseks smuuti ja kohvi puhul piirdun ühe-­kahe tassiga päevas. Tundub, et kord kvartalis või poolaas­tas on kasulik selline kolmepäevane puhastuskuur läbi teha küll. Kui mitte muud, siis paneb see kriitiliselt üle vaa­tama oma harjumused ja annab mõnusa tõuke tervislikuma toitumise suunas.

Minul sai püsivaks harjumuseks juua hommikuti sooja sidrunivett Cayenne’i pipra ja õunaäädikaga, vahel asendada õhtuoode või hommikusöök rohelise smuutiga ning teha aeg­-ajalt esmaspäeviti smuutipäev (vaata retsepte). See annab energiasööstu, paneb seedimise uuesti täiskäigul tööle, aitab nädalavahetuse patustamistest kiiremini taastuda ning uuesti tervisliku ree peale saada. Kokkuvõttes pole vahet, kuidas puhastuskuur teha – toimib lahen­dus, mille suudad muuta heaks harjumu­seks ja oma elustiiliga kohandada!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga